Fotograf na chrzest. Fotografia chrztu, poradnik dla rodziców, chrzestnych oraz fotografów.


Chrzest święty to jedna z tych wyjątkowych chwil w życiu każdego człowieka i jego rodziny oraz wspaniały i wzruszający moment, który na pewno warto zatrzymać na wieczność w wyjątkowych fotografiach.

Poniższy poradnik powstał z powodu pojawiających się wielu pytań od Was np. “Jak fotografować chrzest?” oraz na podstawie dotychczasowych przemyśleń mających swoje podstawy w doświadczeniu zdobytym podczas uczestniczenia w wielu chrztach świętych. Oczywiście proszę nie traktować go jako jedyną i słuszną wykładnie, tylko jako luźną i niezobowiązującą propozycję oferującą możliwość zapoznania się zagadnieniem oraz uzupełnieniem posiadanej dotychczas wiedzy.

Chrzest święty przygotowania

Przede wszystkim pamiętajcie o tym, że to jest Wasz i Waszego dziecka wyjątkowy dzień, dlatego nie śpieszcie się i nie martwcie się niczym a mnie czyli Waszemu fotografowi na chrzest zaufajcie, ponieważ zdjęcia z chrztu świętego będą wyjątkowe a Wy będziecie mieli wspaniałą i niepowtarzalną pamiątkę. 🙂

Dom to miejsce na fotografowanie wszelkich detali potrzebnych na chrzest – dość często zadajecie pytanie “co na chrzest?” – więc odpowiadam, że najważniejsze z rzeczy wymaganych do kościoła to świeca którą kupuje chrzestny oraz biała szata którą kupuje chrzestna, o prezentach nie wspomnę 🙂 – przygotujcie je tylko dla fotografa tak aby były dostępne do fotografowania.

Uporządkujcie miejsce i przypilnujcie tego, aby tam gdzie Wasze dziecko będzie ubierane i będą robione zdjęcia znajdowało się jak najmniej niepotrzebnych rzeczy: pudełka, wieszaki, ubrania itp.

Nie wybierajcie się do kościoła na ostatnia chwilę, zawsze warto wyjść odpowiednio wcześniej bez względu na to jak blisko mamy do kościoła aby zająć przygotowane dla wszystkich miejsca oraz dobrze duchowo przygotować się do tego wydarzenia.

Chrzest w kościele

Przed mszą jak i podczas mszy starajcie się choć przez chwilę trzymać dziecko na kolanach, zmieniając się rodzice i chrzestni na zmianę tak aby umożliwić fotografowi dokonanie naturalnych ujęć, również jeśli to możliwe podczas mszy zastąpcie wózek nosidełkiem a podczas wykonywania zdjęć odsuńcie wszystko na bok tak aby niepotrzebnie nie znalazło się na zdjęciach.

Zależy to głównie od parafii do której należycie ale czasami warto wspomnieć księdzu na spotkaniu przed chrztem, że będziecie korzystali z usług profesjonalnego fotografa i czy nie ma nic przeciwko temu (jako fotograf ślubny posiadam wymagane zaświadczenie z kurii do fotografowania uroczystości kościelnych).

Kolejna rzecz równie ważna, to zawsze informujcie swoją rodzinę oraz znajomych aby nie utrudniali pracy fotografowi który i tak jeśli podczas mszy jednocześnie odbywa się kilka chrztów musi czasami walczyć o dostęp do dziecka którym w danym momencie zajmuje się celebrans, pamiętajcie, że ujęcia nie da się powtórzyć a dostępność dla wszystkich gości do zdjęć znajdujących się w waszej prywatnej galerii internetowej otrzymacie już po tygodniu od ceremonii.

Staram się zawsze pracować w sposób jak najbardziej to możliwe dyskretny i niezauważalny, rejestrując naturalne zachowanie wszystkich zainteresowanych, dlatego nie szukajcie mnie wzrokiem i nie patrzcie niepotrzebnie w obiektyw chyba że Was o to poproszę, w tej wyjątkowej chwili swoja uwagę skupiajcie na tym co dla Was najważniejsze.

Kiedy nadchodzi moment nakreślenia znaku Krzyża przez księdza a następnie rodziców i chrzestnych, starajcie się trzymać dziecko przodem do księdza, to w znaczny sposób ułatwi udokumentowanie fotografowi całej sytuacji, dodatkowo pamiętajcie o tym że, znak Krzyża na czole dziecka należy wykonywać wyciągniętym kciukiem z zaciśniętą pięścią aby nie zasłaniać twarzy dziecka podczas fotografowania.

Zwracajcie uwagę na to czy dziecko nie zostało zasłonięte przez ubranie (dzieje się tak czasami kiedy rodzice ubierają dziecko w niedające się łatwo formować stroje) albo w dni zimowe kiedy to bardzo ważne jest aby dziecko nie zmarzło.

Podczas polewania główki dziecka, który jest bardzo ważnym momentem podczas całej ceremonii, pamiętajcie o fotografie i nie zasłaniajcie dziecka ani nie odwracajcie go w druga stronę, tak aby było dobrze widoczne podczas polewania główki przez celebransa.

Zawsze po ceremonii chrztu istnieje możliwość zrobienia wspólnego zdjęcia grupowego wszystkich gości oraz wybranych osób indywidualnie z dzieckiem czy to na tle ołtarza czy też na zewnątrz jeśli tylko oczywiście pogoda dopisuje, dlatego najlepiej jeśli odpowiednio wcześniej poinformujecie zebranych gości aby po mszy nie opuszczali kościoła lub miejsca wokół kościoła.

Sesja zdjęciowa po chrzcie

Wszystko zależy od Was, jednak z doświadczenia wiem, że w większości przypadków decydujecie się na sesje zdjęciowe z dzieckiem dopiero po obiedzie, jednak ze swojej strony zawsze doradzam rodzicom aby takie zdjęcia wykonać tuż po ceremonii w kościele.

Podczas przyjęcia jestem do Waszej dyspozycji, dokumentuję wszystko co się dookoła dzieje (wystawienie tortu, zdmuchiwanie świeczek) oraz wykonuję zdjęcia o które tylko poprosicie. 🙂

Szczegółowy przebieg Liturgii Chrztu Świętego

W zależności od tego czy chrzest dziecka odbywa się podczas Mszy Św. czy po jej zakończeniu trwa on w pierwszym przypadku od 45-60 minut a w drugim przypadku o wiele krócej bo już tylko około 10 minut. Poniżej przedstawiam dokładny przebieg Liturgii Chrztu po to aby każdy zainteresowany miał możliwość przygotować się do tego wydarzenia i aby nic go nie zaskoczyło:

 1. Rodzice i chrzestni z dzieckiem gromadzą się zwykle niedaleko chrzcielnicy kościoła. Kapłan pozdrawia obecnych. Następnie celebrans pyta rodziców:

– Jakie imię wybraliście dla swojego dziecka?

 1. Rodzicie powinni głośno wymówić wybrane imię dla swojego dziecka, np:
  Zuzanna
 2. Celebrans pyta rodziców:

– O co prosicie Kościół święty dla Zuzanny?

 1. Rodzice odpowiadają:
  – O Chrzest
 2. Celebrans zwraca  się  do  rodziców  tymi  lub  podobnymi  słowami  rozpoczynając właściwą ceremonię:

– Prosząc o Chrzest dla Waszego dziecka przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłował Boga i bliźniego, jak nauczył nas Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?

 1. Rodzice odpowiadają:
  – Jesteśmy świadomi
 2. Następnie celebrans zwraca się do rodziców chrzestnych:
  – A wy, Rodzice chrzestni, czy jesteście gotowi pomagać rodzicom tego dziecka w wypełnianiu obowiązku?
 3. Rodzice chrzestni odpowiadają:
  – Jesteśmy gotowi
 4. Celebrans kontynuuje:
  – Zuzanna, wspólnota chrześcijańska przyjmuje cię z wielką radością. Ja zaś w imieniu tej wspólnoty znaczę ciebie znakiem Krzyża, a po mnie naznaczą cię tym samym znakiem Chrystusa Zbawiciela twoi rodzice i chrzestni
 5. Po tych słowach Celebrans kreśli na czole dziecka znak krzyża. Potem zaprasza rodziców i chrzestnych aby zrobili to samo a następnie przystępuje do odprawienia mszy świętej, w czasie której po kazaniu następuje faktyczny obrzęd Chrztu Świętego
 6. Celebrans odmawia skróconą Litanie do świętych, odmawia egzorcyzm a następnie wkłada rękę na głowę dziecka a po tym odmawia modlitwę poświęcenia wody
 7. Wyrzeczenie się zła:
  C: Drodzy rodzice i chrzestni. Przyniesione przez was dziecko otrzymuje z miłości Bożej przez sakrament Chrztu nowe życie z wody i z Ducha Świętego. Starajcie się wychować je w wierze tak, aby zachować w nim to Boże życie od skażenia grzechem i umożliwić jego ustawiczny rozwój. Jeśli więc, kierując się wiarą, jesteście gotowi podjąć się tego zadania, to wspominając swój własny Chrzest, wyrzeknijcie się grzechu i wyznajcie wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to wiara Kościoła, w której to dziecko otrzymuje Chrzest. Czy wyrzekacie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?
 8. Wszyscy odpowiadają:
  – Wyrzekamy się.
 9. Celebrans zadaje kolejne pytania na które wszyscy odpowiadają:

C: Czy wyrzekacie się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby zło was nie opanowało?
W: Wyrzekamy się.
C: Czy wyrzekacie się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?
W: Wyrzekamy się.
C: Czy wierzycie w Boga Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?
W: Wierzymy.
C: Czy wierzycie w Jezusa Chrystusa?
W: Wierzymy.
C: Czy wierzycie w Ducha Świętego?
W: Wierzymy.
C: Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą, w Chrystusie Jezusie, Panie naszym.
W: Amen.

 1. Następnie Kapłan pyta rodziców i chrzestnych:

C: Czy chcecie aby Zuzanna otrzymała chrzest w wierze Kościoła, którą przed chwilą wyznaliśmy?
W: Chcemy.

 1. Najlepiej, aby dziecko trzymała do chrztu matka lub ojciec. Celebrans trzykrotnie polewa głowę dziecka i wymawia:
  C: Zuzanna, ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
  W: Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu…
 2. Celebrans namaszcza czoło dziecka Krzyżmem Świętym
 3. Następnie dziecko otrzymuje białą szatę, uprzednio przygotowaną przez matkę chrzestną
 4. Zakończenie ceremonii Chrztu:
  C: Zuzanna stałaś się nowym stworzeniem i przyoblekłaś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomogą ci zachować godność dziecka Bożego nieskalaną aż po życie wieczne.
  W: Amen.
  C: Przyjmijcie światło Chrystusa.
 5. Następuje zapalenie świecy od paschału (zapala ją ojciec chrzestny)
  C: Podtrzymywanie tego światła powierza się wam, rodzice i chrzestni, aby wasze dziecko, oświecone przez Chrystusa, postępowało zawsze jak dziecko światłości, a trwając w wierze, mogło wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem z wszystkimi Świętymi w niebie.

Po zakończeniu ceremonii Chrztu świętego celebrans przystępuje do dalszej części mszy świętej.

Na koniec

Mam ogromną nadzieje, że powyższy poradnik będzie ciekawym materiałem dla wszystkich zainteresowanych, zarówno rodziców, chrzestnych a także fotografów dokumentujących wydarzenia z dnia chrztu świętego.

Jeśli uważacie, że coś należy dodać jeszcze do tego przewodnika albo zmienić, zapraszam Was serdecznie piszcie do mnie i wskazujcie na wszystko czego w nim zabrakło albo należałoby poprawić. W przypadku dodatkowych pytań na które chcielibyście uzyskać odpowiedzi zapraszam do kontaktu lub do komentarzy. Dziękuję i do usłyszenia! 🙂


Leave a comment