Częste pytania- Fotografia Ślubna
Zestawienie najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi
Trzy zdjęcia ślubne z wesel

To właśnie z myślą o was postanowiłem specjalnie zebrać w jednym miejscu listę najpopularniejszych pytań, które pary młode zadają mi przed podpisaniem umowy.

Mój styl jest bardzo prosty, ale uważam, że zdjęcia ślubne powinny mówić głośno – o tym, kim jesteś jako człowiek wewnętrznie, jakie masz serce, jakie masz nastawienie do par ślubnych, a także wszystko o subtelnych niuansach naszego codziennego życia. Na każdym ślubie, staram się tworzyć wyjątkowe fotografie ślubne, które podkreślą relacje pomiędzy małżonkami, bo to właśnie w tym dniu powstaje i rodzi się nowa rodzina. Moim celem jest dostarczenie Wam opartej na dokumentacji fotograficznej, realnej ilustracji Waszego pięknego ślubu z minimalnym użyciem wskazówek lub poz. Nie jest moją intencją po prostu „robienie ładnych zdjęć”, ale naprawdę robienie zdjęć, które uchwycą związek między dwojgiem zakochanych ludzi.

Przed Ślubem

Często zadawane pytania dotyczą: cen fotografii ślubnej, kosztów podróży na ślub, terminów dostawy zdjęć ślubnych, albumów ślubnych oraz innych szczegółów dotyczących ślubu. Dlatego właśnie zdecydowałem się aby specjalnie dla Was stworzyć poniższe zestawienie najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi. Mam nadzieję, że te udzielone tutaj odpowiedzi będą Wam pomocne! Nie wahajcie się skontaktować ze mną, jeśli tylko macie jakieś pytania, na które nie znaleźliście tutaj informacji. Czekam na Was niecierpliwością!

Co zawiera cena za reportaż ślubny?

Usługi jednego fotografa, w zależności od Waszych potrzeb, sesję w dniu ślubu lub w innym dniu, galerię zdjęć online, pendrive, ulubionych zdjęcia wywołane w formacie 15×23 w eleganckim pudełku, dojazd na ślub i wesele, autorską obróbkę zdjęć.

Czy cena fotografii ślubnych i sesji zawiera dojazd?

Ceny zawierają dojazd do 60 km od Wrocławia – gdzie mieszkam. Dojeżdżam na wesela we wszystkie części kraju. Do wesel, które odbywają się poza wymienionymi przeze mnie miejscami doliczam koszt benzyny. Nie martwcie się, ponieważ nie są to nigdy astronomiczne kwoty.

Jakie są Twoje ceny?

Rozumiem, że interesują Was informacje o cenach za ślub bez wcześniejszego zadania pytania i dostarczenia mi niezbędnych wiadomości. Moje pakiety nie są wymienione do publicznego wglądu na mojej stronie internetowej – Fotograf Ślubny Wrocław – Fotografia Ślubna Daniel Tarka – z różnych powodów. Po pierwsze śluby za granicą wymagają większych nakładów na podróż, które nie są wliczone w lokalną stawkę za ślub. Tworzę również niestandardowe pakiety na zamówienie dla wielu klientów, którzy proszą o naniesienie niewielkiej zamiany w podstawowym pakiecie. Dlatego właśnie, jeśli chcesz uzyskać więcej szczegółów dotyczących moich cen na swój ślub, po prostu wypełnij formularz kontaktowy na mojej stronie, a otrzymasz ode mnie niezwłocznie wszystkie potrzebne informacje! Obiecuję odpowiedzieć JAK NAJSZYBCIEJ i już nie mogę się doczekać rozmowy i spotkania z Wami!

Czy pracujesz z drugim fotografem?

Czasem tak, a czasem nie. Już wyjaśniam Wam wszystko! Jako początkujący fotograf ślubny we Wrocławiu, spędziłem pięć lat fotografując śluby jako fotograf solowy, ale już od pewnego czasu pracuję z niezwykle utalentowanym asystentem. Jest to wspaniała alternatywa i pomoc w dniu ślubu, kiedy dzień wymaga drugiego punktu obserwacyjnego i pomocy podczas choćby ceremonii ślubnej, czy też zdjęć formalnych z całą rodziną i przyjaciółmi. W wielu przypadkach dzień pracy może być w pełni pokryty przeze mnie i mojego asystenta (który w miarę potrzeby robi zdjęcia w wybranym momencie, nie cały czas) i dlatego właśnie w tedy drugi fotograf nie jest potrzebny. Niektóre śluby mają wiele ruchomych punktów w ciągu całego dnia ślubnego, wymagających znalezienia się w dwóch miejscach o tej samej porze, dlatego w takich momentach sugeruję skorzystanie z usług dodatkowego fotografa. Zawsze możecie wybrać pakiet z jednym fotografem lub z dwoma fotografami na Swój ślub!

Czy możesz nam wyjaśnić różnicę między twoim asystentem a drugim fotografem?

Mój asystent jest przy mnie przeważnie na każdym ślubie, który fotografuję. Dzięki temu rejestrujemy dodatkowe pole wydarzeń w ciągu dnia, poza oczywiście moim. Jego pomoc jest najbardziej widoczna podczas ceremonii ślubnej w kościele lub na zewnątrz (pozostaje w tedy z tyłu z Wami, zanim zejdziecie do ołtarza podczas gdy ja fotografuje Was z przodu od ołtarza, itp.) oraz podczas zdjęć formalnych. Czasami pomaga także utrzymać porządek dnia ale głównie jego zadaniem jest pomagać mi abym udokumentował wszystko co jest najważniejsze dla Was w tym wyjątkowym dla Was dniu ślubnym.

Jeśli potrzebujecie całkowicie dedykowanego dla siebie dodatkowego fotografa na wesele o wyjątkowo dużej liczbie gości (ponad 400-500 gości) lub bardzo skomplikowanej logistyce (różne części dnia dzieją się jednocześnie w zupełnie innych lokalizacjach) możecie zawsze zdecydować się na pakiet z drugim fotografem.

Pamiętajcie, mój asystent nie jest drugim fotografem na ślub, jest to osoba która pomaga mi abyście finalnie byli zadowoleni ze swoich zdjęć.

Czy edytujesz wszystkie nasze zdjęcia?

Tak! Jako jeden z nielicznych fotografów ślubnych we Wrocławiu i w Polsce, każde przekazane przeze mnie Wam zdjęcie ślubne traktuję indywidualnie co oznacza, że każdorazowo jest ono ręcznie edytowane i wywołane elektronicznie z elektronicznego negatywu (RAW), pojedynczo, bez wyjątków! np. masowego programowego generowania zmian. To właśnie Wasze fotografie ślubne są tak wyjątkowe i niepowtarzalne.

Gdzie mieszkasz i jak daleko możesz się wybrać na nasz ślub?

Nigdy byście nie pomyśleli, że na takie pytanie można odpowiadać tak dużo? Mieszkam we Wrocławiu a w ciągu tygodnia bywam również na sesjach zdjęciowych w różnych częściach kraju. W weekendy natomiast pracuje jako Fotograf Ślubny z Wrocławia Daniel Tarka. Skomplikowane? Może troszkę! Byłem w różnych miejscach zagranicą, fotografując wesela, nie tylko w Polsce. Jestem specjalistą ślubnym, z mnóstwem częstych przelotów i zdolnością zasypiania prawie na stojąco. Zapewniam Was, że jeśli tylko zlecicie mi wzięcie udziału w Waszym ślubie i wykupicie podróż do Was, zatrudnicie kogoś bardzo doświadczonego w podróżowaniu, dojadę i przylecę do Was w każde miejsce na ziemi. Podróż do Was jest bardzo prosta – jeśli potrzebne będą bilety lotnicze, hotel i wypożyczenie samochodu, wszystko to wliczone zostaje do kosztów Waszej usługi, a o resztę się już nie martwicie, jestem z Wami na miejscu.

Czy świadczysz również usługi wideo?

Jesteśmy fotografami i nie zapewniamy usług wideo. Jeśli szukasz utalentowanego kamerzysty na swój ślub lub wydarzenie, mogę polecić znakomitych ludzi którzy z całą pewnością, jeśli tylko maja wolne terminy zaopiekują się Wami w 100%!

Czy masz asystenta?

Tak, oczywiście. Fotografuję prawie każdy ślub z asystentem! Asystent nie jest tym samym, co drugi fotograf; asystent jest po to, by służyć  mi pomocą w wielu sytuacjach podczas Waszego ślubu. Mój asystent robi wszystko, od podtrzymywania światła, aby oświetlić Wasz pierwszy taniec, do pomocy w zorganizowaniu rodziny w czasie portretów rodzinnych i zdjęć formalnych. Mój asystent jest zachwycający, zabawny, bardzo utalentowany. Nie trzeba dodawać, że idealnie pasuje do mnie!

Chcemy zrobić zdjęcia ślubne w super ciekawej lokalizacji w dniu naszego ślubu. Czy orientujesz się, czy potrzebujemy pozwolenia?

Chciałbym Wam w tym pomóc, ale w takich sytuacjach pamiętajcie, że pozwolenie musi uzyskać klient, a nie fotograf ślubny. Jeśli macie pytania dotyczące lokalizacji ślubnych i plenerów ślubnych, dajcie mi znać, a pomogę Wam ustalić, czy potrzebne jest zezwolenie na fotografowanie. Chciałbym uniknąć sytuacji w której robiąc zdjęcia w miejscu, w którym wymagane jest zezwolenie zostaniemy poproszeni o odejście. Nie chcę, żeby nam się to przydarzyło!

Ile czasu podczas wesela powinniśmy zarezerwować na zdjęcia z rodziną i gośćmi?

Zdjęcia formalne z rodziną, zajmują w dniu ślubu z reguły 10-15 minut. Wszystko zależy od ilości osób, z którymi chcecie mieć takie pamiątkowe ujęcia. Najlepszym momentem na zrobienie takich zdjęć jest jak najwcześniejsza pora, zwykle zaraz po ceremonii ślubnej.

Czy niektóre z naszych zdjęć mogą być dostarczane zarówno w kolorze czarno-białym, jak i kolorowym?

Mogą! Niektóre zdjęcia ślubne są przeze mnie dostarczane w opcji czarno-białe i w kolorze! W ten sposób możesz wybrać jeden z dwóch który Ci się najbardziej podoba!

Kiedy otrzymamy nasz produkt?

Wasze prywatne galerie online zostaną opublikowane w ciągu dwóch tygodni od daty ślubu lub pleneru ślubnego, i także w tedy otrzymacie prywatny dostęp do ściągnięcia wszystkich Waszych fotografii ślubnych na Wasz dysk twardy. W tym momencie możecie zaznaczyć swoje ulubione zdjęcia za pomocą serduszka w galerii ślubnej, dzięki czemu będę wiedzieć, które z nich maja znaleźć się w Waszym albumie ślubnym oraz które mają zostać wydrukowane. W dużym skrócie, po ostatecznym zatwierdzeniu projektu albumu wszystko powinno być gotowe do dostarczenia w ciągu sześciu tygodni od dnia ślubu a w przypadku pleneru w innym dniu, w ciągu czterech tygodni od dnia pleneru ślubnego.

Jak długo przechowujesz nasze zdjęcia?

Fotografie z waszego wesela lub sesji (w formie .RAW – oryginalne pliki, prosto z aparatu) są przechowywane przez minimum pół roku po oddaniu albumu ślubnego i zdjęć na nośniku pamięci w wasze ręce. Przez kolejne 18 miesięcy przechowuję zdjęcia poddane obróbce.

Zachęcam was do archiwizacji plików, które otrzymujecie ode mnie na zewnętrznych dyskach pamięci. Najlepiej będzie jeśli skopiujecie je w kilku wersjach. Moim zdaniem najbardziej trwała jest archiwizacja w formie wydrukowanej – album ślubny lub odbitki, ale cyfrowe kopie w kilku miejscach też powinny spełnić swoje zadanie.

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się stracić materiał ze ślubu przed oddaniem?

Absolutnie nie. Dysponuję min. dwoma aparatami pełno klatkowymi, kilkoma zapasowymi dyskami oraz kompletem kart pamięci, dlatego materiał z Waszego ślubu czekając na elektroniczne wywołanie jest zawsze bezpieczny! Co najmniej jedną kopię trzymam także w chmurze, możecie spać spokojnie.

Czy nasze pliki cyfrowe mają znak wodny lub twoje logo?

Nie, żadne dostarczane Wam pliki nie posiadają znaków szczególnych w postaci np. mojego znaku firmowego.

Ile zdjęć otrzymamy?

Liczba zrobionych zdjęć zależy od wielu rzeczy – liczby gości, godzin pracy, rodzajów wydarzeń i tak dalej. Średnio z pełnego dnia otrzymuję zbiór około 500 zdjęć, ale te liczby mogą się różnić w zależności od dnia ślubnego w którym biorę udział. Minimum jakie oferuje jest określone w Waszych pakietach, jednak nie przejmowałbym sie tym zbyt bardzo, ponieważ zawsze Państwo Młodzi otrzymują ode mnie więcej zdjęć niż mają zapisane w umowie. Jeśli masz pytania dotyczące ilości zdjęć, powiedz mi więcej o Waszych planach! To bardzo pomaga! Zapraszam do kontaktu!

Czy możemy zatrzymać negatywy?

Udostępniam tylko wybrane, edytowane pliki cyfrowe o wysokiej rozdzielczości (cyfrowy odpowiednik negatywów) w formacie jpg. Zachowuję pełne prawa autorskie do zdjęć i prawo do ich wykorzystywania w celach promocyjnych, konkursowych, profesjonalnych i tak dalej.

Czy otrzymamy prawa autorskie do zdjęć?

Prawa autorskie to zagadnienie o które często jestem pytany.  Wielu fotografów zawiera w treści swoich umów zapisy o prawach autorskich, co zwykle oznacza wydanie zgody na to aby twoje obrazy zostały wydrukowane przez ciebie lub dowolne laboratorium fotograficzne, na które się zdecydujesz. Pamiętaj, że to nie to samo, co uzyskanie praw autorskich! Prawa autorskie oznaczają po prostu, że jestem twórcą obrazów i „posiadam” prawa autorskie. Sprzedanie lub uzyskanie „praw autorskich” nie jest możliwe, ale będziesz mógł drukować i udostępniać swoje zdjęcia tak, jak tylko chcesz!

Czy otrzymamy nieprzetworzone, nieedytowane pliki?

Surowe, nieedytowane pliki nie są dostępne do oglądania lub zakupu. To tak, jakby poprosić dostawcę posiłku, aby podał ci resztki składników, które zostały użyte do przygotowania obiadu! Wszystkie wybrane zdjęcia do edycji i ostatecznej dostawy w pełni odzwierciedlają moje bardzo wysokie standardy. Zapewniam Was, że wszystkie pozostałe zdjęcia, które nie zostały Wam dostarczone, nie nadają się do udostępniania publicznego, dlatego zostały odrzucone!

Czy możemy zobaczyć wszystkie odrzucone zdjęcia które nie zostały nam dostarczone”?

Dostarczone Wam zdjęcia ślubne przechodzą każdorazowo wymaganą luźną edycję i nie dostarcza ich dalej jeśli np. w kadrze lampa nie wypaliła, ktoś przeszedł przed obiektywem zasłaniając całościowo kadr. Wszystko co nie jest zduplikowane zostanie Wam dostarczone, natomiast wszystkie nie wybrane zdjęcia nie są archiwizowane i nie ma takiej możliwości aby były dostępne.

Co jeśli chcemy zamówić dodatkowe odbitki? Jak to działa?

Zawsze istnieje możliwość aby zamówić dodatkowe odbitki. Posiadam podpisane umowy z profesjonalnymi firmami i Laboratoriami fotograficznymi specjalizującymi się ‘stricte’ w obsłudze fotografów, dlatego gwarantuje Wam, że każda odbitka będzie w 100% zgodna z tym co widzę na ekranie bez naleciałości w postaci żółtych lub czerwonych plam. Zamawiając u mnie macie 100% pewność, że otrzymacie to co widać na ekranie. Pracuję na profesjonalnym i w pełni skalibrowanym  sprzęcie graficznym.

Jak działa proces projektowania albumu?

Mój album ślubny jest jednym z moich najcenniejszych produktów i jestem bardzo podekscytowany możliwością tworzenia tak wspaniałych albumów ślubnych dla moich klientów ślubnych. To namacalny, piękny i realny zapis z Waszego wspólnego dnia, w którym wasze życie zaczęło się od założenia rodziny. Obiecuję Wam, że cały proces jest bardzo prosty i nieskomplikowany.  Uwzględniam oczywiście także, jeśli tylko to sobie życzysz, Twój projekt albumu podczas zaznaczenia plików cyfrowych w galerii online. Gdy już obejrzysz swój projekt albumu, porozmawiamy o jego szczegółach na WhatsApp,  Skype lub spotkamy się osobiście aby zatwierdzić  projekt.

Jak będzie wyglądał mój album po jego ukończeniu?  

Dzięki nowym, nowoczesnym albumom, które projektuję, zdjęcia są drukowane bezpośrednio na stronach fotograficznych, podobnie jak w książkach i foto albumach, które można kupić w księgarni. Staram się, aby projekty były zawsze czyste i klasyczne, tworząc książkę, lub foto album, która będzie pamiątką dla Waszych przyszłych pokoleń.

Jak wygląda gotowy produkt?

Zdjęcia oddaję w formie cyfrowej na pendrive. Każde zdjęcie jest przeze mnie korygowane (kolor, kadrowanie, delikatny retusz). Istnieje także możliwość zakupu dodatkowych albumów dla Waszych rodziców oraz całej rodziny. Zdjęcia do albumu są wywoływane w białych ramkach na papierze Kodak (mat, jedwab). Każdy ślub zasługuje na wyjątkową oprawę, dlatego decydując się na Mnie macie 100% pewność, że otrzymacie wyjątkowy i spersonalizowany produkt.

Co to jest „galeria online”, o której wspominasz w swoich kolekcjach?

Galeria online to prywatne miejsce na dysku dostępne online, chronione hasłem (PIN), na którym wszystkie Wasze zdjęcia ślubne będą dostępne do oglądania i ściągania na dysk. Wy, Wasza rodzina i przyjaciele będziecie mogli je obejrzeć w każdej chwili i o każdej porze dnia. Wszystko, co musicie zrobić, to podać hasło każdemu, kto chce mieć możliwość przeglądania Waszych zdjęć. Jest to również sposób, w jaki dostarczam Wam pliki cyfrowe z Waszego ślubu.

Chcemy, aby wszystko zostało udokumentowane! Czy możemy mieć więcej zdjęć?

Musicie zrozumieć, że wszystkie zależy od wielu rzeczy. Długości dnia ślubnego, liczby gości, liczby wydarzeń w ciągu dnia, itp. Każdy ślub jest inny,  do każdego podchodzę z moimi najlepszymi umiejętnościami w ten sam sposób – ale ponieważ każdy z nich jest inny, każdy z nich dostarczy inną liczbę ostatecznych zdjęć ślubnych. Jeśli obawiasz się, że zdjęć będzie za mało, zawsze możesz wybrać pakiet z większą ilością zdjęć albo nawet dodać do umowy drugiego fotografa!

Czy oferujesz sesje narzeczeńską?

Tak! Po prostu uwielbiam sesje zaręczynowe! Proszę abyście wzięli to pod uwagę, że większość sesji narzeczeńskich musi odbyć się w ciągu tygodnia z powodu napiętego harmonogramu ślubnego. Sesje są fotografowane we Wrocławiu lub w jego okolicach lub w dowolnie wybranym do tego przez Was miejscu w Polsce lub za granicą. Sesje zwykle zaczynają się o godzinie 15:00 w miesiącach zimowych i o 16:30 lub 17 w miesiącach letnich. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące sesji zaręczynowej, nie wahaj się ze mną skontaktować już teraz!

Mój styl w fotografii ślubnej

Mam nadzieję, że te częste pytania o styl pomogą wyjaśnić Wam moje podejście do pracy w dniu Waszego ślubu. Widzieliście pewnie moje portfolio, dlatego uważam że już teraz powinniście wiedzieć czego możecie się spodziewać po mojej pracy. Jeśli macie więcej pytań na temat mojego stylu w fotografii, nie wahajcie się zapytać.

Jak opisałbyś swój styl fotografii??

Podchodzę do ślubów trochę w dziennikarskim stylu z dodatkiem lekkiego pozwolenia sobie na ukierunkowywanie moich klientów i wskazywanie im tego co jest dla nich najlepsze podczas tego wyjątkowego dla nich dnia. Prawdziwemu fotografowi ślubnemu płacicie nie za to, aby wałęsał się bezowocnie między krzesłami i ławkami dokumentując w sposób surowy wszystko jak leci, bez względu na to, czy Panna młoda będzie miała przez to podwójny podbródek na zdjęciu grupowym albo ojciec Pana młodego nie naturalnie wielki i wyeksponowany brzuch ale za to aby pokazał Wasz dzień w sposób najpiękniejszy jak tylko to możliwe. Dlatego istotne jest to aby fotograf ślubny wiedział gdzie i jak ustawić ludzi aby np. na zdjęciu formalnym nie wyglądali nieatrakcyjnie. Aby umiał rozpoznać  światło dobre od złego, miejsce dobre od złego, tło dobre od złego i co najważniejsze nie bał się tej umiejętności wykorzystać kiedy nadejdzie odpowiedni do tego moment.

Nie uważam, że fotografia ślubną powinna być ograniczona przez „rodzaj lub gatunek”. Mimo tego, że jestem bardzo dyskretny podczas tworzenia reportażu ślubnego z tego właśnie dnia, wierzę, że jest czas i miejsce na wspaniałe, swobodne ustawienie się młodej pary razem i wspólnie podczas odpowiednich do tego chwil.

Zawsze na każdym ślubie przykładam ogromny nacisk na to aby uwiecznić wszystkie szczegóły z dnia ślubu; od ciasta do butów. Moje zdjęcia gości na weselu są prawie w 100% dziennikarskie. Zależy mi na tym aby uchwycić ich, śmiejących się, tańczących, pijących i świetnie się bawiących.

Czy robisz zdjęcia rodzinne?

Oczywiście. Wierzę bardzo w rodzinne zdjęcia grupowe, ponieważ uwieczniają one Waszą wspólna historię z całą rodziną w ważnym dla Was momencie. Kilka tygodni przed twoim ślubem zadam Ci na spotkaniu lub wyślę elektronicznie prośbę o odpowiedź na kilka pytań obejmujących szczegóły z Waszego dnia, wśród których znajda się także pytania odnoście zdjęć grupowych z rodziną i najbliższymi – są to grupowe zdjęcia rodzinne, które tradycyjnie fotografuję na każdym ślubie.

Jak wygląda praca fotografa w dniu ślubu?

Zaczynam od fotografowania detali, potem robię zdjęcia z przygotowań itd. Jestem z wami podczas ceremonii ślubnej i na weselu aż do rzutu muszką i welonem, max. do 00.30 w nocy.

Sesja ślubna

Zaczynam od fotografowania detali, potem robię zdjęcia z przygotowań itd. Jestem z wami podczas ceremonii ślubnej i na weselu aż do rzutu muszką i welonem, max. do 00.30 – 01.00 w nocy.

Zacznijmy może od sesji fotograficznej w dniu ślubu. Jest to dla mnie kluczową sprawą, ponieważ zdaje sobie sprawę jak ważne są takie zdjęcia przy projektowaniu albumu ślubnego.

Pewnie zastanawiacie się kiedy najlepiej zrobić sesję plenerową w dniu ślubu? Jeśli znajdziecie chwilę to takie zdjęcia można zrobić ją tuż po ceremonii a przed rozpoczęciem wesela. Moje sesje fotograficzne (w dniu ślubu) trwają maksymalnie pół godziny, nie chcę by goście niecierpliwili się z powodu długiej nieobecności pary młodej.

To w jaki sposób robię zdjęcia na sesjach możecie sprawdzić już podczas sesji narzeczeńskiej. Pary, które zdecydowały się na taką sesję zawsze z większym spokojem podchodzą do dnia ślubu.

Detale

Przed ślubem proszę o przygotowanie i zebranie w jednym miejscu takich rzeczy jak: zaproszenia ślubne, biżuteria, wiązanka panny młodej, butonierki, suknia ślubna, buty… Wszystko co istotne i w ważny sposób wiąże się ze ślubem. Fotografowanie w dniu ślubu zaczynam od detali. W tym czasie wasi bliscy zdążą przyzwyczaić się do mojej obecności i wtedy mniej stresują się obecnością fotografa. Po detalach zaczynam fotografować przygotowania, których początek to zazwyczaj końcówka makijażu, gdy panna młoda wygląda olśniewająco.

First Look

Kiedy para młoda jest już gotowa i ubrana w stroje ślubne, wówczas organizujemy moment pierwszego spotkania. Wybieramy miejsce na zewnątrz, lub w środku (jeśli pada deszcz). To jak reagujecie na swój widok w strojach ślubnych jest po prostu bezcenne. Jest to niesamowicie emocjonalna chwila dnia!

Ceremonia

Przed ceremonią pary młode najczęściej udają się na błogosławieństwo rodziców. Podczas ceremonii staram się nie nikomu niczego nie zasłaniać. Jestem pewien, że nawet nie zauważycie mojej obecności przez większość czasu w kościele.

Po ślubie i weselu

Pracę kończę parę minut po północy. Jeśli odbywa się rzut muszką i welonem, zwany zwyczajowo oczepinami, wówczas jest to ostatni moment, który rejestruję. Wszystko co chcielibyście mieć na zdjęciach (atrakcje, tort itp.) proszę by odbyło się przed północą.

O której godzinie zaczynasz pracę podczas reportażu ślubnego?

Nie ma reguły. Zawsze staram się być z Wami jak najdłużej i zacząć jak najszybciej, Zazwyczaj są to dwie lub trzy godziny przed założeniem sukni ślubnej przez pannę młodą. Wszystko zależy od tego co wspólnie ustalimy przed dniem ślubu.

Czym różni się sesja w dniu ślubu od sesji w innym dniu?

Sesja w innym dniu jest dłuższa. W dniu ślubu na zdjęcia w plenerze poświęcam maksymalnie pół godziny, nie chcę porywać was na dłużej bo goście weselni mogliby się pogniewać. Pół godziny wystarczy w zupełności by uzyskać sporą różnorodność ujęć.  

Co to takiego sesja narzeczeńska i dlaczego warto się na nią zdecydować? Ile czasu trwa sesja fotograficzna?

Korzyści wynikające z zamówienia sesji narzeczeńskiej opisałem w osobnym artykule. Zobacz tu.

Jeśli nie mieliście jeszcze żadnego doświadczenia przed obiektywem, czujecie się niepewnie lub uważacie, że pozowanie przed obiektywem jest równie stresujące jak wizyta u dentysty to mam dobrą wiadomość:

Sesja narzeczeńska jest idealnym momentem by się przełamać – to spotkanie będzie niczym terapia, tyle że zdjęciowa.

Czas trwania sesji może być różny. Wszystko zależy od tego jaką sesję zdjęciową macie na myśli. Jeśli jest to sesja ślubna w innym dniu to trwa ona około 3 godzin. Jeśli chcecie przekonać się jak wygląda sesja zdjęciowa to polecam najpierw sesję narzeczeńską. Ta trwa zwykle około godziny.

Międzynarodowe wesele

Jeśli organizujecie międzynarodowe wesele i szukacie fotografa ślubnego, który bez problemu będzie porozumiewał się z gośćmi, poprowadzi sesję ślubną po angielsku to nie ma problemu. I am here to help.

Szczegóły biznesowe i rozliczenia z klientem

Często otrzymuję pytania dotyczące biznesowej strony współpracy ze mną jako fotografem ślubnym. Ta sekcja zawiera wszystkie te pytania, od sprzętu jakim się posługuję po jedzenie! Jak zawsze, jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat czegokolwiek, nie wahaj się ze mną skontaktować.

Zdecydowaliśmy się wybrać Cie na naszego fotografa, co teraz?

Bardzo mi miło. Cieszę się, że będę mógł sfotografować wasz ślub i wesele. Po podpisaniu umowy pobieram zadatek w wysokości 30% umówionej kwoty.

Druga rata naszego rozliczenia jest pobierana do dnia wesela. Wszelkie dane dotyczące płatności takie jak numer konta i szczegółowe kwoty są podane w umowie. Po każdej płatności dostajecie ode mnie potwierdzenie, że wpłata została zaksięgowana przez bank.

Na kilka tygodni przed ślubem kontaktuję się z wami by dowiedzieć się jak wygląda zaplanowany przez was harmonogram dnia.

Zależy mi na efektywnym wykorzystaniu czasu, w którym będę obecny w dniu waszego wesela, tak byście otrzymali jak najwięcej zdjęć.

Jak wygląda podpisanie umowy na zdjęcia ślubne i sesje?

Po podjęciu przez was decyzji proszę o podanie danych potrzebnych do skonstruowania umowy, którą następnie wysyłam wam przez e-mail. Po podpisaniu odsyłacie mi skan na e-mail.

Czy przed podpisaniem umowy musimy zdecydować się na albumy?

Nie ma takiej potrzeby. Na album dla Waszej rodziny najbliższych oraz dla Was samych możecie zdecydować się po ślubie. Oferuję dwa rodzaje albumów, których głównym wyznacznikiem jest ich grubość oraz wielkość. Chcę byście po dokonaniu jednej decyzji – czyli wybraniu fotografa – mieli już tylko łatwiej. Wiem ile decyzji musicie podjąć przed ślubem i nie chcę by wybór rodzaju i ilości albumów był absolutną koniecznością jeśli nie macie akurat do tego głowy.

Wiele razy zdarzyło nam się, że po ślubie powiększałem albumy lub domawiałem większą ich ilość (na przykład dla rodziców czy dziadków). Dlatego zostawiam wam wolną rękę. Decyzję o albumie możecie podjąć zarówno przed, jak i po ślubie.

Mamy konsultanta.

Zależy mi na tym by poznać was przed podpisaniem umowy, dlatego nie zgadzam się na podpisywanie umów przez konsultanta (w imieniu pary młodej).

Z jakiego sprzętu korzystasz?

Używam najwyższej klasy profesjonalnego sprzętu firmy Nikon i wielu jego kopii zapasowych niezbędnych w razie ewentualnych problemów mogących wystąpić podczas wydarzenia ślubnego. Osobiście uwielbiam sprzęt fotograficzny i doceniam to że dzięki temu mogę uwieczniać Wasz ślub w sposób o jakim nigdy nie marzyłem.

Jak długo pracujesz jako fotograf?        

Pracuję w branży od 2009 roku i sfotografowałem wiele ślubów zarówno w Polsce jak i za granicą. Zaczynając od plaż, poprzez kościoły, zbocza gór, podczas deszczu, huraganu, nic nie było w stanie mnie zatrzymać. Zawsze jestem bardzo zaszczycony tym, że to właśnie mnie wybraliście do dokumentacji Waszego ślubu i bardzo poważnie podchodzę do tej odpowiedzialności.

Czy posiadasz pozwolenie Kurii na robienie zdjęć w czasie Mszy.

TAK.

Czy możesz zatrzymać dla nas termin?

Bardzo mi przykro, ale nie mogę zatrzymać dla Was daty. Aby być sprawiedliwym wobec wszystkich, nie mogę „trzymać” daty bez stałego honorarium i podpisanej umowy. Akceptuję rezerwacje na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”.

Jaki jest twój harmonogram płatności?

Podstawa i gwarancją rezerwacji terminu jest wpłacenie zadatku w wysokości 30% oraz podpisanie umowy. Następny termin płatności to tydzień przed Waszym ślubem albo ostatecznie dzień Waszego ślubu, w którym to najpóźniej dokonujecie całkowitego rozliczenia ze mną.

Jeśli musimy anulować swój ślub, to czy zadatek zostanie zwrócony?

Co do zasady, wpłacony zadatek nie podlega zwrotowi. Chociaż przyznam się szczerze, że i tak każdy przypadek jest traktowany indywidualnie i nie traktuje tego jako reguły. Wiadomo przecież, że jesteśmy tylko ludźmi.

Przypadki losowe, co jeśli umrzesz?

Jeśli tak się stanie to mogę Wam zagwarantować, że na pewno nie pojawię się na Waszym ślubie – co oczywiście będzie bardzo smutne. Jednakże, jako Firma Fotograf Ślubny Daniel Tarka, współpracuję z wieloma fotografami, którzy zaopiekują się Wami i dostarczą zamówiony produkt.

No dobra, może jeśli nie umrzesz ale będziesz chory?

Przez prawie dekadę nigdy nie przegapiłem ślubu z jakiegokolwiek powodu. Wiedz, że bardzo poważnie podchodzę do odpowiedzialności za uchwycenie momentów z Waszego, dlatego nie ma takiej możliwości abym nie pojawił się na Waszym ślubie.

Gdyby jednak tak się stało, znaleźlibyśmy Wam fotografa ślubnego zastępczego na tym samym poziomie umiejętności, który ja posiadam. Znam sporą grupę fotografów uwieczniających śluby z podobną wrażliwością. Nie będzie to nikt z przypadku.

Kiedy powinniśmy zarezerwować nasz ślub?

JAK NAJSZYBCIEJ. Większość moich zleceń generuje się w ciągu roku od daty ślubu. Łatwo jest przewidzieć, jakie weekendy będą popularne, ale nie zawsze łatwo jest przewidzieć, kiedy te weekendy będą się rezerwować! Z datami sprawy mają się różnie. Czasem zdarza się, że są dostępne na dwa miesiące przed ślubem a czasem są już zajęte na 1,5 roku przed. Mam zasadę, że nie podpisuję umów na daty odległe o ponad dwa lata w chwili zawierania umowy ponieważ nie wiem jak będą wyglądały ceny albumów, koszty prowadzenia firmy i inne kwestie formalne.

Dwa lata to maksymalny czas z jakim przyjmuję zlecenia. Jeśli mam jednocześnie dwa zapytania na tę samą datę, wówczas informuję o tym zainteresowanych. Kto pierwszy potwierdzi chęć rezerwacji daty ten wygrywa.

Uwaga na koniec zostawiłem bardzo ważną informację: zgłaszając się do mnie powinniście mieć podpisaną umowę z miejscem, w którym będzie odbywało się wesele. Sesje narzeczeńskie realizuję w terminach wolnych od zdjęć ślubnych.

Czy oferujesz zniżki na śluby poza sezonem lub w inny dzień niż sobota?

Czasami rabaty są dostępne, ale są oparte głównie na porach roku, moim harmonogramie podróży i dostępności. Jeśli macie obawy dotyczące swoich potrzeb budżetowych, skontaktujcie się ze mną i daj mi znać.

Czy wymagasz dostępności posiłków podczas ślubu?

Byłoby to naprawdę miło, gdybyście ujęli nas w części obiadowej, ale pamiętajcie że nie jest to wymóg kontraktowy. Karmienie nas sprawia, że czujemy się silni, żywi i dalecy od zemdlenia.

Generalnie wolę być karmiony, kiedy karmi się wszystkich (obiad), ponieważ kiedy jesz, nie jesteś zbyt fotogeniczny, dlatego w tedy mogę skorzystać z przerwy.  Ale kiedy już skończycie, ja też chcę być gotowy, aby kontynuować dalszą przygodę podczas Waszego ślubu.

Zawsze przywozimy własne jedzenie i wodę na śluby, ale gorący posiłek jest zawsze miłym przysmakiem podczas długiego dnia pracy!

Czy nasza rodzina i znajomi mogą robić zdjęcia aparatem?

Oczywiście, że mogą i nie przeszkadza mi to w najmniejszym stopniu! Poproszę, tylko abyście pamiętali i poprosili najbliższych o to, że wszystko czego przez nich nie uchwycę na Waszym ślubie dotknie bezpośrednio Was a nie ich, dlatego najlepiej będzie jak zawsze kątem oka zwrócą uwagę na mnie czy przypadkiem nie stoją na przeciwko mnie zasłaniając mi najważniejsze osoby na tym przyjęciu.

Jest już po naszym ślubie / sesji narzeczeńskiej, co dalej?

W ciągu tygodnia po ślubie lub sesji fotograficznej wybrane zdjęcia będą gotowe do pokazania Wam w galerii zdjęć, którą możecie przesłać rodzinie, znajomym i najbliższym jako podziękowanie za to, że byli obecni w dniu waszego święta. Zależy mi byście jak najszybciej mogli podzielić się swoim szczęściem z najbliższymi, gdy emocje są nadal są żywe.

Całość materiału jest gotowa w dwa tygodnie od daty waszego ślubu / sesji narzeczeńskiej / sesji plenerowej (wyselekcjonowane zdjęcia po obróbce). Widzicie je wówczas w postaci galerii online. W ciągu następnych dwóch tygodni projektuję wasz album ślubny. Wydruk albumu fotograficznego trwa około tygodnia, dlatego po sześciu tygodniach od ślubu wysyłam wam gotowy album.

Dla fotografów

Witam wszystkich fotografów ślubnych i nie tylko. Sporządziłem listę najczęściej zadawanych pytań dotyczących mojej pracy, sprzętu, sprzedawców, oraz dostawców, które pomogą ci w twojej własnej fotografii ślubnej.

Czy szkolisz innych fotografów lub prowadzisz warsztaty?

Tak, oczywiście, udzielam prywatnych lekcji z dziedziny fotografii ślubnej a także fotografii portretowej. Dodatkowo sam biorę udział razem ze znajomymi fotografami w wielu przydatnych spotkaniach oraz konkursach fotograficznych, automatycznie podnosząc swoje umiejętności fotograficzne.

Czy masz partnerów reklamowych lub sponsorów??

Nie mam żadnych sponsorów. Jestem bardzo, bardzo szczęśliwy, że mogę współpracować z kilkoma wyjątkowymi firmami i osobami z branży fotografii ślubnej, ale nie jestem sponsorowany ani nie jestem partnerem, ani nie mam żadnych płatnych zobowiązań ze strony firm reklamujących produkty fotograficzne.

Czy mogę zobaczyć jak pracujesz na ślubie?

Całkowicie to rozumiem, ale niestety nie pozwalam nikomu po prostu przyjść i patrzeć, jak pracuję. Mam pełnoetatowego asystenta, który pomaga mi na ślubach. Wierzę, że każde wesele wymaga 100% szacunku i poświęcenia uwagi dla ludzi którzy mnie zatrudnili, dlatego dodatkowa osoba absorbująca uwagę podczas mojej pracy nie leży w najlepszym interesie mojego klienta.

Będę niedługo we Wrocławiu!  Czy masz chwile czasu aby napić się ze mną kawy?

Niestety ale jest to mało prawdopodobne. Uwielbiam poznawać nowych fotografów, ale mój harmonogram często nawet nie pozwala na przerwy kawowe!

Czy potrzebujesz kogoś do pracy lub pomocy?

Wszystkie oferty pracy, jeśli tylko są wymagane, są zawsze dostępne na mojej stronie w zakładce praca.

Czy naprawdę lubisz śluby? Dlaczego?

Uwielbiam śluby, ponieważ atmosfera na nich panująca jest jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna i nigdzie indziej spotykana. Uwielbiam obserwować te wyjątkowe momenty,  obserwować jak z minuty na minutę atmosfera się zmienia, ta trzyaktowa struktura dnia ślubu jest poza operą nigdzie indziej spotykana i tak czarująca. Kocham śluby. Szczerze.

Czy masz jakieś hobby poza światem ślubnym?

Oczywiście że mam! Jestem ogromnie nienasyconym czytelnikiem, przeglądającym książkę po książce (często zamiast spać). Uwielbiam jazdę na rowerze i lubię biegać o poranku dnia. Kocham podróżować i gotować (ale) dla innych. Mam dwie szalone papugi. O reszcie nie powiem teraz i zostawię to na moment naszego spotkania.