Co to jest fotografia ślubna?
Postaram się odpowiedzieć na kilka krótkich z początku wydawać by się mogło dość prostych pytań, jakie nie jednokrotnie słyszę.
Goście weselni tańczą i bawią się na parkiecie ślubnym

Cytując Wikipedię: Fotografia ślubna – fotografia wszelkich osób, czynności i miejsc związanych z daną uroczystością ślubną. Zdjęcia ślubne obejmują przygotowania młodej pary (zarówno te z udziałem fryzjerki, stylistki bądź wizażystki, jak i ubieranie się w strój ślubny), ceremonię ślubu, pozowane zdjęcia grupowe, fotografie weselne oraz zdjęcia plenerowe. Fotografowie mają też czasem w ofertach ślubnych: zdjęcia narzeczeńskie oraz …”

Jako profesjonalny fotograf ślubny z Wrocławia, uważam, że fotografia ślubna to przede wszystkim pasja i sztuka, którą należy przekazać innym za pomocą zdjęć ślubnych. Jest to zdolność, która została mi dana po to, abym za pomocą sesji narzeczeńskich, sesji plenerowych, czy też zdjęć z Waszych oświadczyn uwiecznił coś czego inni nie widzą. Często spędzam cały dzień, fotografując ludzi oraz ich każdy ruch w dniu ślubu, dzięki temu zostawiam im coś co pozostanie z nimi do końca ich życia. Dzień ślubu, który my fotografowie ślubni, wykorzystujemy do dokumentacji Waszych niepowtarzalnych chwil, jest przełomem, nowym początkiem w Waszym życiu. Dzień o którym każda panna młoda marzyła już będąc dzieckiem. To dzień, w którym rodzice mają nadzieję, że kiedyś przyjdzie choć się go boją, dzień, w którym zobaczymy płacz ojców, dzień, który już nigdy się nie powtórzy. Zdjęcia ślubne są tym, o czym będziecie zawsze pamiętać, to Wasza historia życia.

Czy każdy może zostać fotografem ślubnym?

W świecie gdzie dostępność przedmiotów pozwalających na dokumentacje naszego życia jest bardzo szeroka i praktycznie, każdego z nas stać na zakup podstawowego spektrum do tego niezbędnego, wydawać by się mogło, że praktycznie każdy może zostać fotografem w ogólnym tego słowa znaczeniu.

Na szczęście tak nie jest. „Nie musimy zajmować  lodziarni aby najeść się lodów” i tak jest właśnie z fotografią ślubną. Dla każdego jest rynek do robienia zdjęć ślubnych. Każdy bez względu na jakość swoich usług w dzisiejszym życiu znajdzie klienta. Ale nie każdy w rzeczywistości zostanie fotografem ślubnym.

Jak jest w rzeczywistości?

Po części obecnie mamy do czynienia z taka sytuacją, że wszyscy jesteśmy fotografami i za nich się uważamy,  na szczęście jak to w życiu bywa, to właśnie ono weryfikuje rzeczywistość i przywraca równowagę.

Osobiście już od dziecka miałem wpojone, że nie można być specjalistą we wszystkim. Wszyscy mamy jakiś talent i  jesteśmy lub czujemy się w czymś co robimy naprawdę dobrzy. Oczywiście można kupić sprzęt i bawić się w fotografa jednocześnie pracować na etacie, wychowywać dzieci a w weekendy „strzelać foty na ślubie” ale czy wtedy naprawdę będziemy fotografem ślubnym?

Prawda jest taka, że tak jak w każdym zawodzie, dobrego prawnika, lekarza, pielęgniarkę, możemy wyliczyć na palcach jednej ręki, tak i w zawodzie fotografa ślubnego jest nie inaczej.  Najgorzej mają klienci, bo to właśnie oni muszą się odnaleźć i poznać tego kto ich nie zawiedzie.

Podsumowując fotografię ślubną

Ślub jest zazwyczaj jednym z najbardziej pamiętnych dni w życiu każdego z nas, ludzie pamiętają to wydarzenie przez wiele lat. W przypadku większości par, zwykłe zdjęcia po prostu się nie sprawdzają. Dlatego właśnie z pomocą przychodzi fotograf na ślub.

Zasadniczo fotografia ślubna obejmuje zdjęcia ślubne z całego dnia ślubnego. Jako fotograf ślubny we Wrocławiu zwykle jestem z parą młoda od samego początku dnia a nie rzadko jeśli wesela zaczynają się w piątek od tego dnia aż do niedzieli, czyli do samego końca.

Sesje plenerowe w dniu ślubu albo w innym dniu są bardzo ważną chwilą i wydarzeniem, dlatego właśnie fotografia ślubna spełnia w takich momentach swoje zadanie.

Liczba zdjęć zrobionych na przeciętnym weselu jest oszałamiająca. Przeciętny fotograf weselny wykonuje ponad 3K surowych zdjęć na każdym ślubie. Każdy fotograf na ślub powinien pamiętać aby dostarczać swojemu klientowi tylko przygotowany materiał zdjęciowy i nie oferować mu zdjęcia także „nie obrobione” W ostatnich latach stało się to niestety nie profesjonalna praktyką niektórych fotografów aby do jednego worka wrzucać i zachęcać klienta takimi zdjęciami. Osobiście widziałem wielu klientów, którzy byli rozczarowani nie jednokrotnie takimi zdjęciami, ponieważ pliki tzw. „nie obrobione” zawierały takie zdjęcia ślubne, które były atrakcyjniejsze od tych zagwarantowanych przygotowanych i  tzw.„ obrobionych” jakie otrzymali od fotografa ślubnego.

Żeby być prawdziwym fotografem ślubnym trzeba kochać to co się robi i poświecić temu całe swoje życie. Talent to tylko początek, ciężka praca to reszta, czyli całe życie. Tylko tak będziemy mogli powiedzieć, że wykonaliśmy nasze zadanie w 100% procentach.