Częste Pytania do Fotografa Ślubnego

Zestawienie najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi
Trzy zdjęcia ślubne z wesel. Fotograf Ślubny. Dobry Fotograf Wrocław. Daniel Tarka

Specjalnie z myślą o wszystkich parach młodych postanowiłem zebrać w jednym miejscu listę najpopularniejszych pytań jakie zadajecie mi przed podpisaniem umowy.

Najważniejsze pytanie: Dlaczego powinienem zostać Waszym fotografem ślubnym?

Dlaczego powinienem zostać Waszym fotografem ślubnym? Ponieważ jestem fotografem, który zajmie się Wami tak jakbyście byli moją rodziną. Pomogę Wam ułożyć czasowo wszystko co najważniejsze w tym dniu. Ponieważ posiadam za sobą dużą wiedzę oraz ponad 10 letnie doświadczenie. Wiem, że ślub może być stresujący i przytłaczający. Dlatego będę z Wami przez cały ten czas jak doradca i przewodnik. Daję Wam na to moje słowo. Rozwiąże wiele Waszych problemów. Nie ważne czy pada śnieg albo deszcz. Czy szybko robi się ciemno. Moim zadaniem jest zrobić dla Was najpiękniejsze zdjęcia ślubne oraz wygonić wszelki stres oraz przeszkody z niego płynące.

Mój styl jest bardzo prosty. Uważam, że zdjęcia ślubne powinny mówić głośno o tym, kim jesteś i jakie masz serce. Jakie masz nastawienie do par ślubnych, a także wszystko o subtelnych niuansach naszego codziennego życia. Na każdym ślubie, staram się tworzyć wyjątkowe fotografie ślubne, które podkreślą relacje pomiędzy małżonkami. Moim celem jest dostarczenie Wam opartej na dokumentacji fotograficznej, realnej ilustracji Waszego pięknego ślubu z minimalną ingerencją jeśli to tylko możliwe.

Hotel Bugatti Wesele

Przed Ślubem

Często zadawane pytania dotyczą: mojej oferty, jakie są koszty dojazdu na ślub, terminów otrzymania zdjęć ślubnych, albumów ślubnych oraz innych szczegółów dotyczących ślubu. Dlatego właśnie zdecydowałem się aby specjalnie dla Was stworzyć poniższe zestawienie najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi. Mam nadzieję, że te udzielone tutaj odpowiedzi będą Wam pomocne! Nie wahajcie się skontaktować ze mną. Jeśli tylko macie jakieś pytania, na które nie znaleźliście informacji. Czekam na Was niecierpliwością!

Co zawiera cena za reportaż ślubny?

Usługi jednego lub dwóch fotografów, w zależności od Waszych potrzeb, sesję w dniu ślubu lub w innym dniu, galerię zdjęć online, pendrive, ulubionych zdjęcia wywołane w formacie 10×15 w eleganckim pudełku, dojazd na ślub i wesele, autorską obróbkę zdjęć oraz wiele innych!

Gdzie mieszkasz i jak daleko podróżujesz na wesela?

Moja siedziba i miejsce w którym mieszkam znajduje się we Wrocławiu. Dojeżdżam na wesela we wszystkie części kraju oraz za granicę. Jestem bardzo pozytywnie nastawiony na możliwość podróżowania i dlatego zawsze się cieszę kiedy mam ślub poza Wrocławiem. Pracowałem w wielu miejscach w Polsce, dlatego dajcie mi spokojnie znać a na pewno pojawię się u Was bez względu na to gdzie jesteście.

Jakie są Twoje ceny?

Rozumiem, że interesują Was informacje o cenach za ślub bez wcześniejszego zadania pytania i dostarczenia mi niezbędnych wiadomości. Moje pakiety nie są wymienione do publicznego wglądu na mojej stronie internetowej z różnych powodów. Po pierwsze śluby za granicą wymagają większych nakładów na podróż, które nie są wliczone w lokalną stawkę za ślub. Tworzę również niestandardowe pakiety na zamówienie dla wielu klientów, którzy proszą o naniesienie niewielkiej zamiany w podstawowym pakiecie. Dlatego właśnie, jeśli chcesz uzyskać więcej szczegółów dotyczących moich cen na swój ślub, po prostu wypełnij formularz kontaktowy na mojej stronie, a otrzymasz ode mnie niezwłocznie wszystkie potrzebne informacje! Obiecuję odpowiedzieć JAK NAJSZYBCIEJ i już nie mogę się doczekać rozmowy i spotkania z Wami!

Czy pracujesz z drugim fotografem ślubnym?

Czasem tak, a czasem nie. Już wyjaśniam Wam wszystko! Jako początkujący fotograf ślubny we Wrocławiu, spędziłem pięć lat fotografując śluby jako fotograf solowy, ale już od pewnego czasu pracuję z niezwykle utalentowanym asystentem. Jest to wspaniała alternatywa i pomoc w dniu ślubu, kiedy dzień wymaga drugiego punktu obserwacyjnego i pomocy podczas choćby ceremonii ślubnej, czy też zdjęć formalnych z całą rodziną i przyjaciółmi. W wielu przypadkach dzień pracy może być w pełni pokryty przeze mnie i mojego asystenta (który w miarę potrzeby robi zdjęcia w wybranym momencie, nie cały czas) i dlatego właśnie w tedy drugi fotograf nie jest potrzebny. Niektóre śluby mają wiele ruchomych punktów w ciągu całego dnia ślubnego, wymagających znalezienia się w dwóch miejscach o tej samej porze, dlatego w takich momentach sugeruję skorzystanie z usług dodatkowego fotografa. Zawsze możecie wybrać pakiet z jednym fotografem lub z dwoma fotografami na Swój ślub!

Czy pracujesz ze swoim asystentem?

Mój asystent spełnia funkcję asystenta oraz drugiego fotografa. Dzięki temu rejestrujemy dodatkowe pole wydarzeń w ciągu dnia, poza oczywiście moim. Jego pomoc jest najbardziej widoczna podczas ceremonii ślubnej w kościele lub na zewnątrz. Pozostaje z tyłu z Wami, zanim zajdziecie do ołtarza podczas gdy ja fotografuje Was z przodu od ołtarza, itp. Czasami pomaga także utrzymać porządek dnia ale głównie jego zadaniem jest pomagać mi abym udokumentował wszystko co jest najważniejsze dla Was w tym wyjątkowym dla Was dniu ślubnym.

Pałac Sulisław Sesja Ślubna

Czy edytujesz wszystkie zdjęcia?

Tak! Jako chyba jeden z nielicznych fotografów ślubnych we Wrocławiu i w Polsce, każde przekazane przeze mnie Wam zdjęcie ślubne traktuję indywidualnie co oznacza, że każdorazowo jest ono ręcznie edytowane i wywołane elektronicznie z negatywu (RAW), pojedynczo, bez wyjątków, czyli bez masowego programowego generowania filtrów. Zawsze zależy mi na tym abyście na zdjęciach wyglądali korzystnie. Dlatego właśnie Wasze fotografie ślubne zawsze będą wyjątkowe i niepowtarzalne w porównaniu z innymi fotografami ślubnymi.

Czy świadczysz również usługi wideo?

Jesteśmy fotografami ślubnymi i nie zapewniamy usług wideo. Jeśli szukasz utalentowanego kamerzysty na swój ślub lub wydarzenie, mogę polecić znakomitych ludzi którzy z całą pewnością, jeśli tylko mają wolne terminy zaopiekują się Wami w 100%!

Czy zawsze pracujesz z asystentem?

Tak, oczywiście. Fotografuję prawie każdy ślub z asystentem! Asystent jest po to, by służyć mi pomocą w wielu sytuacjach podczas Waszego ślubu. Mój asystent robi wszystko, od podtrzymywania światła, aby oświetlić Wasz pierwszy taniec, do pomocy w zorganizowaniu rodziny w czasie portretów rodzinnych i zdjęć formalnych. Mój asystent jest jedyny w swoim rodzaju, zabawny i bardzo utalentowany. Nie potrzeba dodawać, że idealnie pasuje do mnie!

Zależy nam na zdjęciach w super lokalizacji. Czy orientujesz się, czy potrzebujemy pozwolenia?

Chciałbym Wam w tym pomóc, ale w takich sytuacjach pamiętajcie, że pozwolenie musi uzyskać klient, a nie fotograf ślubny. Jeśli macie pytania dotyczące lokalizacji ślubnych i plenerów ślubnych, dajcie mi znać, a pomogę Wam ustalić, czy potrzebne jest zezwolenie na fotografowanie. Chciałbym uniknąć sytuacji w której robiąc zdjęcia w miejscu, w którym wymagane jest zezwolenie zostaniemy poproszeni o odejście. Nie chcę, żeby nam się to przydarzyło!

Ile czasu podczas wesela powinniśmy zarezerwować na zdjęcia z rodziną i gośćmi?

Zdjęcia formalne z rodziną, zajmują w dniu ślubu z reguły 10-15 minut. Wszystko zależy od ilości osób, z którymi chcecie mieć takie pamiątkowe ujęcia. Najlepszym momentem na zrobienie takich zdjęć jest jak najwcześniejsza pora, zwykle zaraz po ceremonii ślubnej.

Czy niektóre z naszych zdjęć mogą być dostarczane zarówno w kolorze czarno-białym, jak i kolorowym?

Mogą! Niektóre zdjęcia ślubne są przeze mnie dostarczane w opcji czarno-białe i w kolorze! W ten sposób możesz wybrać jeden z dwóch który Ci się najbardziej podoba!

Kiedy otrzymamy nasze zdjęcia?

Wasze prywatne galerie online zostaną opublikowane w ciągu trzech tygodni od daty ślubu lub pleneru ślubnego. Otrzymacie prywatny dostęp do wszystkich Waszych fotografii ślubnych. Będziecie je mogli ściągnąć na Wasz dysk twardy oraz udostępnić komu tylko zechcecie. W tym momencie możecie zaznaczyć swoje ulubione zdjęcia za pomocą serduszka w galerii ślubnej, dzięki czemu będę wiedzieć, które z nich maja znaleźć się w Waszym albumie ślubnym oraz które mają zostać wydrukowane. W dużym skrócie, po ostatecznym zatwierdzeniu projektu albumu wszystko powinno być gotowe do dostarczenia w ciągu sześciu tygodni a w przypadku pleneru w innym dniu, w ciągu czterech tygodni od dnia pleneru ślubnego.

Jak długo archiwizujesz nasze zdjęcia?

Fotografie z waszego wesela lub sesji w formie negatywów – RAW – oryginalne pliki, są przechowywane przez minimum pół roku po oddaniu albumu ślubnego i zdjęć na nośniku pamięci w Wasze ręce. Przez kolejne 6 miesięcy przechowujemy zdjęcia poddane obróbce. Zachęcam was do archiwizacji plików, które otrzymacie ode mnie na zewnętrznych dyskach pamięci. Najlepiej będzie jeśli skopiujecie je w kilku wersjach. Moim zdaniem najbardziej trwała jest archiwizacja w formie wydrukowanej czyli, album ślubny lub odbitki. Cyfrowe kopie w kilku miejscach też powinny spełnić swoje zadanie.

Czy kiedykolwiek straciłeś materiał ze ślubu przed jego oddaniem?

Absolutnie nie. Dysponuję min. dwoma aparatami pełno klatkowymi, kilkoma zapasowymi dyskami oraz kompletem kart pamięci, dlatego materiał z Waszego ślubu czekając na elektroniczne wywołanie jest zawsze bezpieczny! Co najmniej jedną kopię trzymam także w chmurze, dlatego możecie spać spokojnie.

Czy nasze pliki cyfrowe mają znak wodny lub twoje logo?

Nie, żadne dostarczane Wam pliki nie posiadają znaków szczególnych w postaci np. mojego znaku firmowego lub logo.

Ile zdjęć otrzymamy?

Liczba uchwyconych zdjęć ślubnych zależy od wielu rzeczy. Liczby gości, godzin pracy, rodzaju wydarzeń i tak dalej. Średnio z pełnego dnia otrzymuję zbiór około 500-600 zdjęć, ale te liczby mogą się różnić w zależności od dnia ślubnego w którym biorę udział. Minimum jakie oferuje jest określone w Waszych pakietach, jednak nie przejmowałbym się tym zbyt bardzo, ponieważ zawsze dostajecie ode mnie więcej zdjęć niż jest zapisane w umowie. Jeśli macie jakieś pytania dotyczące ilości zdjęć, napiszcie mi proszę o Waszych planach! To bardzo pomaga! Zapraszam do kontaktu!

Czy możemy zatrzymać negatywy?

Udostępniam Wam tylko wybrane, edytowane pliki cyfrowe o wysokiej rozdzielczości (cyfrowy odpowiednik negatywów) w formacie jpg. Zachowuję pełne prawa autorskie do zdjęć i prawo do ich wykorzystywania w celach promocyjnych, konkursowych, profesjonalnych i tak dalej.

Biała Sala w Szczawno-Zdrój Wesele

Czy otrzymamy prawa autorskie do zdjęć?

Prawa autorskie to zagadnienie o które często jestem pytany.  Wielu fotografów zawiera w treści swoich umów zapisy o prawach autorskich, co zwykle oznacza wydanie zgody na to aby twoje obrazy zostały wydrukowane przez ciebie lub dowolne laboratorium fotograficzne, na które się zdecydujesz. Pamiętaj, że to nie to samo, co uzyskanie praw autorskich! Prawa autorskie oznaczają po prostu, że jestem twórcą obrazów i “posiadam” prawa autorskie. Sprzedanie lub uzyskanie “praw autorskich” nie jest możliwe, ale będziesz mógł drukować i udostępniać swoje zdjęcia tak, jak tylko chcesz!

Czy otrzymamy nieprzetworzone, nieedytowane pliki?

Surowe, nieedytowane pliki nie są dostępne do oglądania lub zakupu. To tak, jakby poprosić w restauracji, aby podano Ci resztki składników, które zostały użyte do przygotowania obiadu! Wszystkie wybrane zdjęcia do edycji i ostatecznej dostawy w pełni odzwierciedlają moje bardzo wysokie standardy. Zapewniam Was, że wszystkie pozostałe zdjęcia, które nie zostały Wam dostarczone, nie nadają się do udostępniania publicznego, dlatego zostały odrzucone!

Co jeśli chcemy zamówić dodatkowe odbitki? Jak to działa?

Zawsze istnieje możliwość aby zamówić dodatkowe odbitki. Posiadam podpisane umowy z profesjonalnymi firmami i laboratoriami fotograficznymi specjalizującymi się w obsłudze fotografów ślubnych. Dlatego gwarantuje Wam, że każda odbitka będzie w 100% zgodna z tym co widzę na ekranie bez naleciałości w postaci żółtych lub czerwonych plam. Zamawiając u mnie macie 100% pewność, że otrzymacie to co widać na ekranie. Pracuję na profesjonalnym i w pełni skalibrowanym sprzęcie graficznym. Wszystkie ulubione odbitki do wydruku można wybrać w galerii i w dowolnym momencie złożyć zamówienie.

Jak działa proces projektowania albumu?

Album ślubny jest jednym z moich najcenniejszych produktów przygotowywanych specjalnie dla Was. Jestem bardzo podekscytowany możliwością tworzenia tak wspaniałych produktów dla moich klientów ślubnych. Projekt albumu otrzymujecie bez dodatkowych kosztów. To namacalny, piękny i realny zapis z Waszego wspólnego dnia. Obiecuję Wam, że cały proces jest bardzo prosty i nieskomplikowany.

Najpiękniejsze albumy ślubne Fotograf Ślubny Dobry Fotograf Wrocław

Jak będzie wyglądał mój album po jego ukończeniu?

Dzięki nowoczesnym albumom, które projektuję, zdjęcia są drukowane bezpośrednio na stronach fotograficznych, podobnie jak w książkach i foto albumach, które można kupić w księgarni. Tworząc książkę lub foto album staram się zawsze aby projekty były proste i klasyczne. W końcu będzie to pamiątką dla Was i Waszych bliskich na całe życie.

Jak wygląda gotowy produkt?

Zdjęcia oddaję w formie cyfrowej na pendrive. Każde zdjęcie jest przeze mnie korygowane (kolor, kadrowanie, delikatny retusz). Istnieje także możliwość zakupu dodatkowych albumów dla Waszych rodziców oraz całej rodziny. Zdjęcia do albumu są wywoływane na papierze Kodak. Każdy ślub zasługuje na wyjątkową oprawę, dlatego decydując się na mnie macie 100% pewność, że otrzymacie wyjątkowy i spersonalizowany produkt.

Co to jest galeria online?

Galeria online to prywatne miejsce na dysku dostępne online, chronione hasłem (PIN), na którym wszystkie zdjęcia ślubne będą dostępne do oglądania i ściągania na dysk. Wy, Wasza rodzina i przyjaciele będziecie mogli je obejrzeć w każdej chwili i o każdej porze dnia. Jedynie co musicie zrobić, to wysłać linka do galerii wszystkim zainteresowanym, którzy mogą mieć możliwość przeglądania Waszych zdjęć.

Chcemy, aby wszystko zostało udokumentowane! Czy możemy mieć więcej zdjęć?

Musicie zrozumieć, że wszystko zależy od wielu rzeczy. Długości dnia ślubnego, liczby gości, liczby wydarzeń w ciągu dnia, itp. Każdy ślub jest inny. Do każdego podchodzę z moimi najlepszymi umiejętnościami w ten sam sposób ale ponieważ każdy z nich jest inny, każdy z nich dostarczy inną liczbę ostatecznych zdjęć ślubnych. Jeśli obawiacie się, że zdjęć będzie za mało, zawsze możesz wybrać pakiet z większą ilością zdjęć albo nawet dodać do umowy drugiego fotografa!

Czy oferujesz sesje narzeczeńską?

Tak! Uwielbiam sesje narzeczeńskie! Większość sesji narzeczeńskich odbywa się w ciągu tygodnia z powodu napiętego harmonogramu ślubnego. Sesje są fotografowane we Wrocławiu lub w jego okolicach lub w dowolnie wybranym do tego przez Was miejscu w Polsce lub za granicą. Sesje zdjęciowe zwykle zaczynają się z samego rana lub po południu. Jeśli macie jakieś pytania dotyczące sesji zaręczynowej, nie wahajcie się ze mną skontaktować już teraz!

Sesja narzeczeńska w Parku Zachodnim i na plaży HotSpot we Wrocławiu

Mój styl w fotografii ślubnej

Mam nadzieję, że te wszystkie pytania oraz odpowiedzi pomogą wyjaśnić Wam moje podejście do pracy w dniu Waszego ślubu. Widzieliście pewnie moje portfolio dlatego uważam, że już teraz powinniście zobaczyć czego możecie się spodziewać po mojej pracy. Jeśli macie więcej pytań na temat mojego stylu w fotografii, nie wahajcie się zapytać.

Jak opisałbyś swój styl fotografii ślubnej?

Podchodzę do ślubów trochę w dziennikarskim stylu z dodatkiem lekkiego pozwolenia sobie na ukierunkowywanie moich klientów i wskazywanie im tego co jest dla nich najlepsze. Prawdziwemu fotografowi ślubnemu płacicie nie za to, aby wałęsał się bezowocnie między krzesłami i ławkami dokumentując w sposób surowy wszystko jak leci, bez względu na to, czy Panna młoda będzie miała przez to podwójny podbródek na zdjęciu grupowym albo ojciec Pana młodego nie naturalnie wielki i wyeksponowany brzuch ale za to aby pokazał Wasz dzień w sposób najpiękniejszy jak tylko to możliwe. Dlatego istotne jest to aby fotograf ślubny wiedział gdzie i jak ustawić ludzi aby np. na zdjęciu formalnym nie wyglądali nieatrakcyjnie. Aby umiał rozpoznać  światło dobre od złego, miejsce dobre od złego, tło dobre od złego i co najważniejsze nie bał się tej umiejętności wykorzystać kiedy nadejdzie odpowiedni do tego moment.

Czy robisz zdjęcia rodzinne?

Oczywiście. Wierzę bardzo w rodzinne zdjęcia grupowe, ponieważ uwieczniają one Waszą wspólna historię z całą rodziną w ważnym dla Was momencie. Kilka tygodni przed Waszym ślubem, zadam Wam kilka pytań dotyczących szczegółów z Waszego dnia ślubnego, wśród których znajdą się także pytania odnoście zdjęć grupowych z rodziną i najbliższymi. Będą to grupowe zdjęcia rodzinne, które tradycyjnie fotografuję na każdym ślubie.

Jak wygląda praca fotografa w dniu ślubu?

Zaczynam zawsze wcześnie rano od fotografowania wszystkiego co znajduje się w pobliżu. Na początek od fotografii detali, potem robię zdjęcia z przygotowań itd. Jestem z wami podczas ceremonii ślubnej i na weselu aż do rzutu muszką i welonem, lub max. do godziny 00.30 w nocy.

Na początek zajmijmy się może sesją fotograficzną w dniu ślubu. Jest to dla mnie kluczową sprawą, ponieważ zdaje sobie sprawę jak ważne są takie zdjęcia przy projektowaniu albumu ślubnego. Pewnie zastanawiacie się kiedy najlepiej zrobić sesję plenerową w dniu ślubu? Jeśli znajdziecie chwilę to takie zdjęcia można zrobić tuż po ceremonii a przed rozpoczęciem wesela. Lub nawet przed ceremonią. Sesje ślubne w dniu ślubu trwają maksymalnie pół godziny, nie chcę by goście niecierpliwili się z powodu długiej nieobecności pary młodej. To w jaki sposób robię zdjęcia na sesjach możecie sprawdzić już podczas sesji narzeczeńskiej. Pary, które zdecydowały się na taką sesję zawsze z większym spokojem podchodzą do dnia ślubu.

Detale ślubne

Przed ślubem proszę o przygotowanie i zebranie w jednym miejscu takich rzeczy jak: zaproszenia ślubne, biżuteria, wiązanka panny młodej, butonierki, suknia ślubna, buty… Wszystko co istotne i w ważny sposób wiąże się ze ślubem. Fotografowanie w dniu ślubu zaczynam od detali. W tym czasie wasi bliscy zdążą przyzwyczaić się do mojej obecności i wtedy mniej stresują się obecnością fotografa. Po detalach zaczynam fotografować przygotowania, których początek to zazwyczaj końcówka makijażu, gdy panna młoda wygląda olśniewająco.

“First Look”

Kiedy para młoda jest już gotowa i ubrana w stroje ślubne, wówczas organizujemy moment pierwszego spotkania. Wybieramy miejsce na zewnątrz, lub w środku (jeśli pada deszcz). To jak reagujecie na swój widok w strojach ślubnych jest po prostu bezcenne. Jest to niesamowicie emocjonalna chwila dnia!

Ceremonia ślubna

Przed ceremonią pary młode najczęściej udają się na błogosławieństwo rodziców. Podczas ceremonii staram się nie nikomu niczego nie zasłaniać. Jestem pewien, że nawet nie zauważycie mojej obecności przez większość czasu w kościele.

Po ślubie i weselu

Pracę kończę parę minut po północy. Jeśli odbywa się rzut muszką i welonem, zwany zwyczajowo oczepinami, wówczas jest to ostatni moment, który rejestruję. Wszystko co chcielibyście mieć na zdjęciach (atrakcje, tort itp.) proszę by odbyło się przed północą.

Park Szczytnicki Sesja ślubna. Fotograf Ślubny, Dobry Fotograf Wrocław.

O której godzinie zaczynasz pracę podczas reportażu ślubnego?

Nie ma reguły. Zawsze staram się być z Wami jak najdłużej i zacząć jak najszybciej, Zazwyczaj są to dwie lub trzy godziny przed założeniem sukni ślubnej przez pannę młodą. Wszystko zależy od tego co wspólnie ustalimy przed dniem ślubu.

Czym różni się sesja w dniu ślubu od sesji w innym dniu?

Sesja w innym dniu jest troszkę dłuższa. W dniu ślubu na zdjęcia w plenerze poświęcam maksymalnie pół godziny lub jeśli macie czas do godziny. Nie chcę porywać Was na dłużej bo goście weselni mogliby się pogniewać. Pół godziny wystarczy w zupełności by uzyskać sporą różnorodność ujęć.  

Co to takiego sesja narzeczeńska i dlaczego warto się na nią zdecydować? Ile czasu trwa sesja fotograficzna?

Korzyści wynikające z zamówienia sesji narzeczeńskiej opisałem w osobnym artykule. Jeśli nie mieliście jeszcze żadnego doświadczenia przed obiektywem, czujecie się niepewnie lub uważacie, że pozowanie przed obiektywem jest równie stresujące jak wizyta u dentysty to mam dla Was dobrą wiadomość. Sesja narzeczeńska jest idealnym momentem by się przełamać – to spotkanie będzie niczym terapia, tyle że zdjęciowa.

Czas trwania sesji może być różny. Wszystko zależy od tego jaką sesję zdjęciową macie na myśli. Jeśli jest to sesja ślubna w innym dniu to trwa ona około 2,5 godziny. Jeśli chcecie przekonać się jak wygląda sesja zdjęciowa to polecam najpierw sesję narzeczeńską. Ta trwa zwykle około godziny.

Międzynarodowe wesele

Jeśli organizujecie międzynarodowe wesele i szukacie fotografa ślubnego, który bez problemu będzie porozumiewał się z gośćmi, poprowadzi sesję ślubną po angielsku to nie ma problemu. I am here to help.

Ślub i Wesele w Restauracji Aroma na Ślęży

Szczegóły biznesowe i rozliczenia z klientem

Dosyć często otrzymuję pytania dotyczące biznesowej strony współpracy ze mną jako fotografem ślubnym. Ta sekcja zawiera wszystkie pytania, począwszy od sprzętu jakim się posługuję po jedzenie! Jak zawsze, jeśli macie jakiekolwiek pytania na temat czegokolwiek, nie wahajcie się ze mną skontaktować.

Zdecydowaliśmy się. I co teraz?

Bardzo mi miło. Cieszę się, że będę mógł sfotografować wasz ślub i wesele. Po podpisaniu umowy pobieram zadatek w wysokości 1000 PLN. Druga rata naszego rozliczenia jest pobierana do dnia wesela. Wszelkie dane dotyczące płatności takie jak numer konta i szczegółowe kwoty są podane w umowie. Po każdej płatności dostajecie ode mnie potwierdzenie, że wpłata została zaksięgowana przez bank. Na kilka tygodni przed ślubem kontaktuję się z wami by dowiedzieć się jak wygląda zaplanowany przez was harmonogram dnia. Zależy mi na efektywnym wykorzystaniu czasu, w którym będę obecny w dniu waszego wesela, tak byście otrzymali jak najwięcej zdjęć.

Jak wygląda podpisanie umowy ślubnej?

Po podjęciu przez was decyzji proszę o podanie danych potrzebnych do skonstruowania umowy, którą następnie wysyłam wam przez e-mail. Po podpisaniu odsyłacie mi skan na e-mail.

Czy przed podpisaniem umowy musimy zdecydować się na albumy?

Nie ma takiej potrzeby. Na album dla Waszej rodziny najbliższych oraz dla Was samych możecie zdecydować się po ślubie. Oferuję dwa rodzaje albumów, których głównym wyznacznikiem jest ich grubość oraz wielkość. Chcę byście po dokonaniu jednej decyzji – czyli wybraniu fotografa – mieli już tylko łatwiej. Wiem ile decyzji musicie podjąć przed ślubem i nie chcę by wybór rodzaju i ilości albumów był absolutną koniecznością jeśli nie macie akurat do tego głowy. Wiele razy zdarzyło nam się, że po ślubie powiększałem albumy lub domawiałem większą ich ilość (na przykład dla rodziców czy dziadków). Dlatego zostawiam wam wolną rękę. Decyzję o albumie możecie podjąć zarówno przed, jak i po ślubie.

Mamy konsultanta

Zależy mi na tym by poznać was przed podpisaniem umowy, dlatego nie zgadzam się na podpisywanie umów przez konsultanta (w imieniu pary młodej).

Z jakiego sprzętu korzystasz?

Używam najwyższej klasy profesjonalnego sprzętu firmy Nikon i wielu jego kopii zapasowych niezbędnych w razie ewentualnych problemów mogących wystąpić podczas wydarzenia ślubnego. Osobiście uwielbiam sprzęt fotograficzny i doceniam to, że dzięki temu mogę uwieczniać Wasz ślub w sposób o jakim nigdy nie marzyłem.

Jak długo pracujesz jako fotograf ślubny?

Pracuję w branży od 2009 roku i sfotografowałem wiele ślubów zarówno w Polsce jak i za granicą. Zaczynając od plaż, poprzez kościoły, góry, podczas deszczu, huraganu, nic nie było w stanie mnie zatrzymać. Zawsze jestem bardzo zaszczycony tym, że to właśnie mnie wybraliście do dokumentacji Waszego ślubu i bardzo poważnie podchodzę do tej odpowiedzialności.

Czy posiadasz pozwolenie Kurii na robienie zdjęć w czasie Mszy.

TAK.

Czy możesz zatrzymać dla nas termin?

Bardzo mi przykro, ale nie mogę zatrzymać dla Was daty. Aby być sprawiedliwym wobec wszystkich, nie mogę “trzymać” daty bez podpisanej umowy. Akceptuję rezerwacje na zasadzie “kto pierwszy, ten lepszy”.

Jaki jest twój harmonogram płatności?

Podstawą i gwarancją rezerwacji terminu jest wpłacenie zadatku w wysokości 1000 PLN oraz podpisanie umowy. Następny termin płatności to tydzień przed Waszym ślubem albo ostatecznie dzień Waszego ślubu, w którym to najpóźniej dokonujecie całkowitego rozliczenia ze mną.

Jeśli musimy anulować swój ślub, to czy zadatek zostanie zwrócony?

Co do zasady, wpłacony zadatek nie podlega zwrotowi. Chociaż przyznam się szczerze, że i tak każdy przypadek jest traktowany indywidualnie i nie traktuje tego jako reguły. Wiadomo przecież, że jesteśmy tylko ludźmi.

Przypadki losowe, co jeśli umrzesz?

Jeśli tak się stanie to mogę Wam zagwarantować, że na pewno nie pojawię się na Waszym ślubie – co oczywiście będzie bardzo smutne. Jednakże, jako legalnie działająca firma, od wielu już lat współpracuję z wieloma fotografami, którzy zaopiekują się Wami i dostarczą zamówiony produkt.

No dobra, może jeśli nie umrzesz ale będziesz chory?

Przez prawie dekadę nigdy nie przegapiłem ślubu z jakiegokolwiek powodu. Bądźcie spokojni, ponieważ bardzo poważnie podchodzę do odpowiedzialności za uchwycenie momentów z Waszego ślub. Nie ma takiej możliwości abym nie pojawił się na Waszym ślubie. Gdyby jednak tak się stało, znaleźlibyśmy Wam fotografa ślubnego zastępczego na tym samym poziomie umiejętności, który ja posiadam. Znam sporą grupę fotografów uwieczniających śluby z podobną wrażliwością. Nie będzie to nikt z przypadku.

Kiedy powinniśmy zarezerwować nasz ślub?

JAK NAJSZYBCIEJ. Większość moich zleceń generuje się w ciągu roku od daty ślubu. Łatwo jest przewidzieć, jakie weekendy będą popularne, ale nie zawsze łatwo jest przewidzieć, kiedy te weekendy będą się rezerwować! Z datami sprawy mają się różnie. Czasem zdarza się, że są dostępne na dwa miesiące przed ślubem a czasem są już zajęte na 1,5 roku przed. Mam zasadę, że nie podpisuję umów na daty odległe o ponad dwa lata w chwili zawierania umowy ponieważ nie wiem jak będą wyglądały ceny albumów, koszty prowadzenia firmy i inne kwestie formalne. Dwa lata to maksymalny czas z jakim przyjmuję zlecenia. Jeśli mam jednocześnie dwa zapytania na tę samą datę, wówczas informuję o tym zainteresowanych. Kto pierwszy potwierdzi chęć rezerwacji daty ten wygrywa.

Uwaga na koniec zostawiłem bardzo ważną informację: zgłaszając się do mnie powinniście mieć podpisaną umowę z miejscem, w którym będzie odbywało się wesele. Sesje narzeczeńskie realizuję w terminach wolnych od zdjęć ślubnych.

Czy oferujesz zniżki na śluby poza sezonem lub w inny dzień niż sobota?

Czasami rabaty są dostępne, ale są oparte głównie na porach roku, moim harmonogramie podróży i dostępności. Jeśli macie obawy dotyczące swoich potrzeb budżetowych, skontaktujcie się ze mną i dajcie mi znać.

Czy wymagasz dostępności posiłków podczas ślubu?

Byłoby to naprawdę miło, gdybyście ujęli nas w części obiadowej ale pamiętajcie, że nie jest to wymóg kontraktowy. Karmienie nas sprawia, że czujemy się silni, żywi i dalecy od zemdlenia. Generalnie wolę być karmiony, kiedy karmi się wszystkich (obiad), ponieważ kiedy jesz, nie jesteś zbyt fotogeniczny, dlatego w tedy mogę skorzystać z przerwy.  Ale kiedy już skończycie, ja też chcę być gotowy, aby kontynuować dalszą przygodę podczas Waszego ślubu. Zawsze przywozimy własne jedzenie i wodę na śluby, ale gorący posiłek jest bardzo miłym przysmakiem podczas długiego dnia pracy!

Czy nasza rodzina i znajomi mogą robić zdjęcia aparatem?

Oczywiście, że mogą i nie przeszkadza mi to w najmniejszym stopniu! Poproszę, tylko abyście pamiętali i poprosili najbliższych o to, że wszystko czego przez nich nie uchwycę na Waszym ślubie dotknie bezpośrednio Was a nie ich, dlatego najlepiej będzie jak zawsze kątem oka zwrócą uwagę na mnie czy przypadkiem nie stoją na przeciwko mnie zasłaniając mi najważniejsze osoby na tym przyjęciu.

Jest już po naszym ślubie / sesji narzeczeńskiej, co dalej?

W ciągu tygodnia po ślubie lub sesji fotograficznej wybrane zdjęcia będą gotowe do pokazania Wam w galerii zdjęć, którą możecie przesłać rodzinie, znajomym i najbliższym jako podziękowanie za to, że byli obecni w dniu waszego święta. Zależy mi byście jak najszybciej mogli podzielić się swoim szczęściem z najbliższymi, gdy emocje są nadal tak żywe.

Całość materiału jest gotowa w trzy tygodnie od daty waszego ślubu / sesji narzeczeńskiej / sesji plenerowej (wyselekcjonowane zdjęcia po obróbce). Widzicie je wówczas w postaci galerii online. W ciągu następnych dwóch tygodni projektuję wasz album ślubny. Wydruk albumu fotograficznego trwa około miesiąca, dlatego po sześciu tygodniach od ślubu wysyłam wam gotowy album.

Środa Śląska Ślub Wesele

Dla fotografów

Witajcie kochani. Specjalnie dla sporządziłem listę najczęściej zadawanych pytań dotyczących mojej pracy, sprzętu, sprzedawców, oraz dostawców, które pomogą Wam we własnej fotografii ślubnej. Zapraszam!

Czy szkolisz innych fotografów lub prowadzisz warsztaty?

Tak, oczywiście, udzielam prywatnych lekcji z dziedziny fotografii ślubnej a także fotografii portretowej. Dodatkowo sam biorę udział razem ze znajomymi fotografami w wielu przydatnych spotkaniach oraz konkursach fotograficznych, automatycznie podnosząc swoje umiejętności fotograficzne.

Czy masz partnerów reklamowych lub sponsorów?

Nie mam żadnych sponsorów. Jestem bardzo, bardzo szczęśliwy, że mogę współpracować z kilkoma wyjątkowymi firmami i osobami z branży fotografii ślubnej, ale nie jestem sponsorowany ani nie jestem partnerem, ani nie mam żadnych płatnych zobowiązań ze strony firm reklamujących produkty fotograficzne.

Czy mogę zobaczyć jak pracujesz na ślubie?

Całkowicie to rozumiem, ale niestety nie ma takiej możliwości. Mam pełnoetatowego asystenta, który pomaga mi na ślubach. Wierzę, że każde wesele wymaga 100% szacunku i poświęcenia uwagi dla ludzi którzy mnie zatrudnili, dlatego dodatkowa osoba absorbująca uwagę podczas mojej pracy nie leży w najlepszym interesie mojego klienta.

Będę niedługo we Wrocławiu! Czy masz chwile czasu aby napić się ze mną kawy?

Niestety ale jest to mało prawdopodobne. Uwielbiam poznawać nowych fotografów, ale mój harmonogram często nawet nie pozwala na przerwy kawowe!

Czy potrzebujesz kogoś do pracy?

Wszystkie oferty pracy, jeśli tylko są wymagane, są zawsze dostępne na mojej stronie w zakładce oferta.

Czy naprawdę lubisz śluby? Dlaczego?

Uwielbiam śluby, ponieważ atmosfera na nich panująca jest jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna i nigdzie indziej spotykana. Uwielbiam obserwować te wyjątkowe momenty, obserwować jak z minuty na minutę atmosfera się zmienia, ta trzyaktowa struktura dnia ślubu jest poza operą nigdzie indziej spotykana i tak czarująca. Kocham śluby. Szczerze.

Czy masz jakieś hobby poza światem ślubnym?

Oczywiście że mam! Jestem ogromnie nienasyconym czytelnikiem, przeglądającym książkę po książce (często zamiast spać). Uwielbiam jazdę na rowerze i lubię biegać o poranku dnia. Kocham podróżować i gotować (ale) dla innych. Mam dwie szalone papugi. O reszcie nie powiem teraz i zostawię to na moment naszego spotkania.

Podsumowanie

Jeśli powyższe odpowiedzi nie wyczerpują w pełni Waszej ciekawości i nie zawierają wszystkiego o co chcielibyście się zapytać, napiszcie do mnie w komentarzu. Postaram się uzupełnić listę o wyczerpujące odpowiedzi. Pamiętajcie, zanim zdecydujecie się na fotografa ślubnego, dobrze sprawdźcie czy spełnia on Wasze wymagania i czy razem nadajecie na odpowiednich falach. Przyjrzyjcie się jego pracom i zadecydujcie czy klimat zdjęć wam odpowiada. Nie śpieszcie się i podejmujcie decyzje z rozwagą. Dobry fotograf ślubny to podstawa i gwarancja Waszego zadowolenia podczas dnia ślubnego oraz przede wszystkim w okresie po ślubnym. Życzę Wam wszystkiego dobrego i zapraszam w przypadku pytań.

Stwórzmy razem coś cudownego i niepowtarzalnego!

Kocham swoja pracę. Jestem fotografem ślubnym, który całkowicie oddał się temu co robi i z czego żyje. To dzięki Wam mogę teraz pisać tę listę i pomagać Wam w wyborze odpowiedniego miejsca na sesję ślubną. Zawsze zależy mi tylko na Waszym szczęściu. Spotkajmy się i porozmawiajmy o Waszych planach. Jestem otwarty na wszelkie Wasze propozycje. Jeśli tylko podobają się Wam moje prace i chcielibyście spotkać się ze mną lub porozmawiać, nie przegapcie swojej okazji i zadzwońcie albo napiszcie do mnie już teraz.

Moja praca jest dla mnie przyjemnością z której czerpię ogromną satysfakcję ciesząc się szczęściem Waszym i Waszych bliskich.

Pamiętajcie, że pracuję i jestem dostępny w całej Polsce oraz za granicą. Zapraszam!

Fotograf Ślubny Daniel Tarka należy do Stowarzyszenia Profesjonalnych Fotografów Ślubnych

ZADZWOŃ DO MNIE

COPYRIGHT © 2020/2021 FOTOGRAF ŚLUBNY DANIEL TARKA

Comments (3)

Musze napisać, że po raz pierwszy spotkałam sie z tak obszerną i wyczerpującą listą. Bardzo dużo się dowiedziałam. Wysłałam juz maila. Dziekuję i pozdrawiam.
Ola

Łał ale obszerny opis! Zawsze podziwiam Twoją wiedzę i profesjonalizm 🙂

Bardzo przyjemnie się czyta,wiele ważnych kwestii i potężna wiedza w pigułce ,dziękuję 🙂

Leave a comment