Poradnik ślubny dla par młodych

Ślub to cudowny moment oraz z pewnością jeden z najbardziej wyjątkowych dni w naszym życiu o którym niejednokrotnie marzymy, śnimy i wyobrażamy sobie jak będzie wyglądał.

Dzięki zebranemu dotychczas doświadczeniu jako fotograf ślubny wiem, że nie ma dwóch takich samych ceremonii ślubnych a dobry fotograf ślubny musi przewidzieć kiedy pojawią się te wyjątkowe chwile i momenty za nim się one wydarzą, bo potem już na to będzie za późno. Dlatego właśnie warto aby na przewodnika młodej pary zatrudniać profesjonalistę z dużym doświadczeniem oraz portfolio które przede wszystkim Wam się podoba.

Poniższy poradnik ślubny powstał z powodu pojawiających się wielu pytań od Par Młodych a także na podstawie dotychczasowych przemyśleń mających swoje podstawy w doświadczeniu zdobytym podczas uczestniczenia w wielu wydarzeniach ślubnych. Oczywiście proszę nie traktować go jako jedyną i słuszną wykładnie, tylko jako luźną i niezobowiązującą propozycję oferującą możliwość zapoznania się z zagadnieniem oraz uzupełnieniem posiadanej dotychczas wiedzy.

Biała Sala w Szczawno-Zdrój Wesele

Planowanie przed weselem

 • przede wszystkim pamiętajcie o tym, że to jest Wasz ślub i nikogo innego, wszystko co robicie róbcie bez niepotrzebnego stresu i tylko dla siebie
  ustalcie datę ślubu i zarezerwujcie miejsce, gdzie odbędzie się wesele
 • wybierzcie dobrego fotografa ślubnego
 • wybierzcie orkiestrę lub DJ’a na wesele
 • wybierzcie kamerzystę, wybierając kamerzystę kierujcie się takim samym kryterium wyboru jak w przypadku fotografa jeśli koniecznie zależy Wam na filmowaniu
 • zawsze warto omówić i zaplanować poszczególne etapy wesela odpowiednio wcześniej
 • przygotujcie plan ślubu dla fotografa ślubnego, ustalcie i przekażcie fotografowi ślubnemu kiedy planujecie zrobienie zdjęć grupowych
 • przygotujcie listę gości, wybierzcie świadków, wyślijcie zaproszenia
Przygotowania ślubne do ślubu. Fotograf Ślubny. Dobry Fotograf Wrocław. Daniel Tarka
 • pomyślcie o wystroju kościoła oraz sali weselnej
 • zapiszcie się na nauki przedmałżeńskie
 • zapiszcie się na kurs pierwszego tańca
 • pamiętajcie o wyborze obrączek ślubnych
 • przygotujcie listę prezentów
 • wybierzcie swoje ubrania, zdecydujcie czy Pan Młody wystąpi w garniturze, fraku czy surducie, a może na zupełnym luzie; natomiast Panna Młoda niech wybiera swoją wymarzoną suknie ślubną, a może też garnitur jeżeli taki jest jej wymarzony strój weselny
 • wybierzcie tort weselny oraz ciasta jakie pojawią się na stołach
Tort Ślubny. Fotograf Ślubny. Dobry Fotograf Wrocław. Daniel Tarka
 • wybierzcie dodatkowe atrakcje które pojawią się na weselu typu foto budka, fontanny, latawce, fajerwerki itp
 • pamiętajcie o zakwaterowaniu swoich gości
 • zaplanujcie transport dla wszystkich gości weselnych
 • w dniu wesela nie śpieszcie się i nie martwcie niczym, to wy jesteście najważniejsi
 • jeśli coś nie dzieje się po Waszej myśli, nie przejmujcie się Tym, tylko cieszcie się tą wyjątkową chwilą, pamiętajcie, że do Waszej pomocy macie zawsze świadków, którzy pomogą wam we wszystkim
 • wyśpijcie się dobrze i nie zapomnijcie o dobrym nastroju i znakomitych humorach!!! ze swojej strony oczywiście będę również dbał o wasz dobry humor i nastrój

Przygotowania przed kościołem

Dom to miejsce na fotografowanie wszelkich detali – obrączek, spinek, sukni ślubnej itp. – przygotujcie je dla fotografa tak aby były dostępne do fotografowania, usuńcie również wiele niepotrzebnych rzeczy z pokoju w którym odbywać się będą przygotowywania.

Hotel Bugatti Wesele

Podczas błogosławieństwa najlepiej będzie jeśli w centrum wydarzeń zgromadzą się tylko najważniejsze osoby.

Do makijażu i fryzury zatrudnijcie profesjonalistów i nie oszczędzajcie na własnym wyglądzie, dodatkowo najlepiej jeśli makijaż i fryzura będą przygotowywane w hotelu lub w domu panny młodej, dzięki temu zaoszczędzicie dużo czasu.

Przygotowania ślubne Panny Młodej. Fotograf Ślubny. Dobry Fotograf Wrocław. Daniel Tarka

To wyjątkowy dzień w którym Panna Młoda przeżywa wielkie emocje, dlatego zawsze proszę o pozostawienie Panny Młodej samej na 5-10 minut w których to ma odrobinę spokoju tylko dla siebie a ja w tym jedynym w swoim rodzaju momencie mogę wykonać dla niej kilka pięknych ujęć podkreślając jej suknie ślubną.

Ceremonia ślubna

Ceremonia ślubna to niewątpliwie bardzo ważne wydarzenie dla Pary Młodej i zaproszonych gości w dniu ślubu. Dla fotografa również, ponieważ w każdym kościele panują różne reguły które z całą odpowiedzialnością i dyskrecją należy przestrzegać. To właśnie doświadczenie fotografa ślubnego pozwala na uwiecznienie tych wyjątkowych i naturalnych chwil bez zbędnego pozowania i przygotowywania.

Jeśli to możliwe porozmawiajcie z księdzem prowadzącym ceremonię ślubną i poinformujcie go o tym, że będziecie korzystali z usług profesjonalnego fotografa aby tym samym wyeliminować niepotrzebne i ewentualne nieporozumienia.

Sala Balowa Biała Sala Szczawno-Zdrój Wesele

Poproście swoich gości aby nie przeszkadzali fotografowi podczas wykonywania przez niego swojej pracy i całą swoją uwagę przenieśli na Was zamiast na robienie zdjęć, wszystkie zdjęcia i tak będą dostępne dla nich w waszej prywatnej galerii internetowej a ceremonii oraz tych wyjątkowych momentów nie da się już przecież powtórzyć.

Poinformujcie swoją najbliższa oraz dalszą rodzinę a także bliskich i znajomych aby zajmowali miejsca w kościele jak najbliżej ołtarza, dzięki temu będą lepiej widoczni na zdjęciach.

Nie bójcie się okazywać sobie uczuć, cieszcie się i radujcie tą wyjątkową chwilą.

Fotograf Ślubny. Dobry Fotograf Wrocław. Daniel Tarka

Staram się zawsze pracować w sposób jak najbardziej to możliwe dyskretny i niezauważalny, rejestrując naturalne zachowanie wszystkich zainteresowanych, dlatego nie szukajcie mnie wzrokiem i nie patrzcie niepotrzebnie w obiektyw chyba że Was o to poproszę, w tej wyjątkowej chwili swoją uwagę skupiajcie na tym co dla Was najważniejsze, na Waszej drugiej połowie.

Moment wejścia do kościoła – w zależności od zwyczaju – gdy wyjdzie po Was ksiądz a następnie zaczniecie wracać z nim pod ołtarz, pamiętajcie aby dla dobra zdjęć lepiej puścić celebransa przodem i poruszać się za nim w takiej odległości, by nie zasłaniał Was fotografowi, ponieważ zbyt mały odstęp między księdzem a Wami może mieć wpływ na to, że osobą pierwszoplanową będzie ksiądz zamiast Was.

Pamiętajcie aby poruszać się bez pośpiechu, bez niepotrzebnego rozkojarzenia się oraz nie spuszczać wzroku w dół lub kierować go na mnie.

Zwróćcie uwagę na to aby podczas bardzo ważnego momentu jakim jest zakładanie obrączek ślubnych oraz składanie sobie przysięgi małżeńskiej robić to bez pośpiechu, patrzeć się na siebie, następnie obrączkę zakładać najlepiej dwoma palcami, a nie całą dłonią, która wszystko może zakryć i oczywiście stańcie przodem do siebie a nie do celebransa.

Po zakończeniu ceremonii nie śpieszcie się z wyjściem i dajcie czas wyjść z kościoła swoim gościom oraz zebranym znajomym.

Zamiast używania sztucznego konfetti które później i tak nikt nie pozbiera i tylko zabrudzi to wejście do kościoła informujcie najbliższych aby wybierały do sypania inne mniej brudzące przedmioty np. płatki kwiatów.

Przy życzeniach stańcie w miejscu w którym Wam wskaże fotograf ślubny, w bardzo słoneczny dzień najlepsze miejsce będzie w cieniu, dodatkowo poproście znajomych aby składając życzenia nie otoczyli was z każdej strony.

Ceremonia Ślubna, Fotograf Ślubny. Dobry Fotograf Wrocław. Daniel Tarka

Zabawa weselna

Wesele to kulminacja całego dnia, zabawa do białego rana. Podczas waszej imprezy macie się dobrze bawić, przeżyć zdjęcia grupowe, zatańczyć pierwszy taniec, cieszyć się sesją plenerową, smacznym tortem, zostać królem na parkiecie, zapalić sztuczne ognie i przeżyć oczepiny.

Podczas tańca starajcie się w ogóle nie zwracać uwagi na otoczenie, skupcie się na sobie i nie patrzcie na fotografa, oddajcie się przyjemnej zabawie i zachęcajcie gości żeby poszli w wasze ślady.

Sesja ślubna to wspaniały moment na zrobienie Wam kilku pięknych zdjęć, czas takiej sesji to zwykle około 30 minut lub jeśli para młoda nie znajdzie aż tyle czasu na raz po 15 minut w niedużych odstępach czasu.

Hotel Bugatti Wesele

Ważne by na czas zdjęć grupowych koordynację tego momentu powierzyć innej osobie np.: świadkowi, który ma listę od pary młodej i po kolei zaprasza dane osoby do zdjęcia, dzięki temu ograniczymy niepotrzebny chaos, który zwykle towarzyszy zdjęciom grupowym. Fotograf zajmie się ustawianiem grupy do fotografii i dzięki temu wszystko powinno przejść sprawnie i bez zakłóceń, zwykle wszystko trwa około 30 minut.

Jeśli podczas wesela wyjdą rzeczy których nie ujęliście w planie dla fotografa nie bójcie się mu to powiedzieć wspólnie uda Wam się na pewno podjąć dobre decyzje.

Biała Sala w Szczawno-Zdrój Wesele Tort Weselny

Na koniec

Mam ogromną nadzieje, że powyższy poradnik będzie ciekawym materiałem dla wszystkich zainteresowanych, zarówno przyszłych małżonków jak również profesjonalnych fotografów dokumentujących te wspaniałe wydarzenia.

Jeśli uważacie, że coś należy dodać jeszcze do tego przewodnika albo zmienić, zapraszam Was serdecznie piszcie do mnie i wskazujcie na wszystko czego w nim zabrakło albo należałoby poprawić. W przypadku dodatkowych pytań na które chcielibyście uzyskać odpowiedzi zapraszam do kontaktu lub do komentarzy. Dziękuję i do usłyszenia!

*Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się zmieniać, kopiować i w jakikolwiek sposób wykorzystywać utwór bez zgody autora © Fotograf Ślubny Daniel Tarka

Leave a comment