Co to jest fotografia ślubna?

Katedra Wrocławska św. Jana Chrzciciela Wesele
Zobaczcie kilka wybranych odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące fotografii ślubnej. Czyli, obnażamy tajemnice dotyczące fotografii ślubnej.

Cytując Wikipedię: Fotografia ślubna to fotografia wszelkich osób, czynności i miejsc związanych z daną uroczystością ślubną. Zdjęcia ślubne obejmują przygotowania młodej pary (zarówno te z udziałem fryzjerki, stylistki bądź wizażystki, jak i ubieranie się w strój ślubny), ceremonię ślubu, pozowane zdjęcia grupowe, fotografie weselne oraz zdjęcia plenerowe. Fotografowie mają też czasem w ofertach ślubnych: zdjęcia narzeczeńskie oraz …”

Będąc fotografem ślubnym od ponad 10 lat uważam, że fotografia ślubna to przede wszystkim pasja i sztuka, którą należy przekazać innym za pomocą zdjęć ślubnych. Jest to zdolność, która została nam dana po to, abym za pomocą sesji narzeczeńskich, sesji plenerowych, czy też zdjęć z Waszych oświadczyn uwiecznił coś czego inni nie widzą. Często spędzam cały dzień, fotografując ludzi oraz ich każdy ruch w dniu ślubu, dzięki temu zostawiam im coś co pozostanie z nimi do końca ich życia. Dzień ślubu, który my fotografowie ślubni, wykorzystujemy do dokumentacji Waszych niepowtarzalnych chwil, jest przełomem, nowym początkiem w Waszym życiu. Jest to dzień o którym każda panna młoda marzyła już będąc dzieckiem. To dzień, w którym rodzice mają nadzieję, że kiedyś przyjdzie choć się go boją, dzień, w którym zobaczymy płacz ojców, dzień, który już nigdy się nie powtórzy. Zdjęcia ślubne są tym, o czym będziecie zawsze pamiętać, to Wasza historia życia. Fotografia ślubna to sztuka polegająca na ukazaniu najważniejszego dnia w życiu zakochanej pary. To nie tylko papierowa pamiątka ale również emocje, miłość i szczęście, które dodaje skrzydeł.

Najlepszy fotograf ślubny?

Wiecie po czym poznać najlepszego fotografa ślubnego? Jeśli to możliwe, to napiszcie proszę to w komentarzu. Chętnie poznam tę tajemnicę. W między czasie zastanawiając się, może po tym, że posiada piękną markową koszulę i krawat albo może po tym, że ma najnowszy sprzęt? A może po tym, że jest po prostu cool?? Mogę jeszcze dodać, że posiadanie mieszkania w “artystycznej” miejscowości też się może liczyć. Zdziwilibyście się ale dla nie których ma to znaczenie i może być ważnym wyznacznikiem podczas ich wyboru.

A jak go znaleźć?

Jesteście już po zaręczynach i właśnie wybraliście swoja ulubioną sale na wesele i miejsce na ślub. Teraz czas na Waszego najlepszego fotografa na ślub o którym tak zawsze marzyliście. Tylko pytanie gdzie go szukać i jak nie popełnić błędu w wyborze? Czytając porady na portalach ślubnych dowiecie się, że możecie zrobić to i to aby dobrze wybrać. Niestety rzeczywistość nie wygląda tak jak byt się mogło wydawać. Aby dobrze wybrać trzeba się troszkę naszukać. I tak i nie. Pół biedy jeśli wiecie kogo chcecie to nie musicie już dalej szukać. Ale co jeśli nie macie pojęcia od czego zacząć i kto będzie odpowiedni na to zadanie? Najlepszym rozwiązanie będzie spotkanie z danym fotografem i rozmowa. Poza rozmową oczywiście, sprawdzenie o nim opinii oraz to jak wyglądają jego prace oraz oferta. Jeśli wszystkie te warunki zostały spełnione to możecie się decydować. A co jeśli nam się podoba ale cena nam nie pasuje? Macie w tedy do wyboru szukać innego fotografa albo po prostu zapłacić tyle jaka cena znajduje się w jego ofercie. Nie targujcie się bo to nie wypada. Jeśli idźcie do piekarni to nie dyskutujecie na temat ceny chleba bo albo go bierzecie albo nie. Tak samo i tu. Pamiętajcie ten jeden jedyny wi wyjątkowy Wasz fotograf ślubny warty jest zapłacenia każdej ceny. Dlatego cieszcie się ze możecie go mieć. Wasze zdjęcia będą na pewno niepowtarzalną pamiątka, która zwróci się wam milionowo kiedy pewnego dnia usiądziecie ukradkiem wraz z albumem w dłoniach i wspomnicie te piękne chwile.

Hotel Bugatti Wesele

Czy każdy może zostać fotografem ślubnym?

W obecnym świecie dostępność instrumentów pozwalających na dokumentację naszego życia jest bardzo szeroka. Praktycznie każdego z nas stać na zakup podstawowego spektrum do tego niezbędnego. Wydawać by się mogło, że każdy może zostać fotografem w ogólnym tego słowa znaczeniu. Na szczęście tak nie jest. „Nie musimy zajmować całej lodziarni aby najeść się lodów”.  To samo odnosi się do fotografii ślubnej. Dla każdego jest rynek do robienia zdjęć ślubnych. Każdy bez względu na jakość swoich usług w dzisiejszym życiu znajdzie klienta. Ale nie każdy w rzeczywistości zostanie fotografem ślubnym.

Jak pójść na łatwiznę?

Uwaga najnowszy od ponad 10 lat krzyk mody. Właściwie każdy fotograf posiada w swoim pakiecie reportaż. Fotografia reportażowa polega na tym, że wybrany fotograf przebywa z parą młodą przez cały dzień i bez ingerencji dokumentuje to co zastanie w danym momencie. Zdjęcia ślubne rozpoczynają się w zależności od umowy, z samego rana lub w innych godzinach. Zdarzenia dokumentowane są chronologicznie w sposób zupełnie naturalny.

Jak jest w rzeczywistości?

Po części obecnie mamy do czynienia z taka sytuacją, że wszyscy jesteśmy fotografami i za nich się uważamy, na szczęście jak to w życiu bywa, to właśnie ono weryfikuje rzeczywistość i przywraca równowagę. Osobiście już od dziecka miałem wpojone, że nie można być specjalistą we wszystkim. Bowiem wszyscy mamy jakiś talent i jesteśmy lub czujemy się w czymś co robimy naprawdę dobrzy. Oczywiście można kupić sprzęt i bawić się w fotografa jednocześnie pracować na etacie, wychowywać dzieci a w weekendy „strzelać foty na ślubie” ale czy wtedy naprawdę będziemy fotografem ślubnym? Prawda jest taka, że tak jak w każdym zawodzie, dobrego prawnika, lekarza czy pielęgniarkę, możemy wyliczyć na palcach jednej ręki. Tak i w zawodzie fotografa ślubnego jest nie inaczej. Najgorzej mają klienci, ponieważ to właśnie oni muszą się odnaleźć i poznać tego kto ich nie zawiedzie. Jak w takiej sytuacji się nie pogubić i wybrać kogoś kto nie będzie udawał że umie robić zdjęcia? Na pewno nie będzie łatwo. Ale od czego jest internet oraz osobiste spotkania. Polecenia od innych też się przydadzą. Najważniejsze aby być ostrożnym i nie kierować się tylko ceną. Szkoda aby ten jeden najpiękniejszy i niepowtarzalny dzień w życiu nie został zapisany w taki sposób jaki naprawdę powinien.

Hotel Amber Wesele w Oleśnicy

Podsumowując

Ślub jest zazwyczaj jednym z najbardziej pamiętnych dni w życiu każdego z nas. Ludzie pamiętają to wydarzenie do końca swojego życia. W przypadku większości par, zwykłe zdjęcia po prostu się nie sprawdzają. Dlatego właśnie z pomocą przychodzi Wam dobry fotograf ślubny. Zasadniczo taka fotografia ślubna obejmuje zdjęcia ślubne z całego dnia ślubnego. Zwykle jestem z parą młoda od samego początku dnia a nie rzadko jeśli wesela zaczynają się w piątek od tego dnia aż do niedzieli, czyli do samego końca. Sesje plenerowe w dniu ślubu albo w innym dniu są bardzo ważną chwilą i wydarzeniem. Liczba zdjęć zrobionych na przeciętnym weselu jest oszałamiająca. Przeciętny fotograf weselny wykonuje ponad 3 tysiące surowych zdjęć na każdym ślubie. Dlatego właśnie każdy z nas profesjonalistów, powinien pamiętać aby dostarczać swoim klientom tylko przygotowany materiał zdjęciowy i nie oferować mu zdjęcia także „nie obrobione”. W ostatnich latach stało się to niestety mało profesjonalną praktyką stosowaną przez niektórych fotografów aby do jednego worka wrzucać i zachęcać klienta takimi ofertami.

Żeby być prawdziwym fotografem ślubnym trzeba kochać to co się robi i poświecić temu całe swoje życie. Talent to tylko początek, ciężka praca to reszta, czyli całe życie. Tylko tak będziemy mogli powiedzieć, że wykonaliśmy nasze zadanie w 100% procentach.

Biała Sala w Szczawno Zdrój Wesele. Fotograf Ślubny, Dobry Fotograf Wrocław.

Stwórzmy razem coś cudownego i niepowtarzalnego!

Kocham swoja pracę. Jestem fotografem ślubnym, który całkowicie oddał się temu co robi i z czego żyje. To dzięki Wam mogę teraz pisać tę listę i pomagać Wam w wyborze odpowiedniego miejsca na sesję ślubną. Zawsze zależy mi tylko na Waszym szczęściu. Spotkajmy się i porozmawiajmy o Waszych planach. Jestem otwarty na wszelkie Wasze propozycje. Jeśli tylko podobają się Wam moje prace i chcielibyście spotkać się ze mną lub porozmawiać, nie przegapcie swojej okazji i zadzwońcie albo napiszcie do mnie już teraz.

Moja praca jest dla mnie przyjemnością z której czerpię ogromną satysfakcję ciesząc się szczęściem Waszym i Waszych bliskich.

Pamiętajcie, że pracuję i jestem dostępny w całej Polsce oraz za granicą. Zapraszam!

Fotograf Ślubny Daniel Tarka należy do Stowarzyszenia Profesjonalnych Fotografów Ślubnych

ZADZWOŃ DO MNIE

COPYRIGHT © 2020/2021 FOTOGRAF ŚLUBNY DANIEL TARKA