Katedra Wrocławska św. Jana Chrzciciela Wesele

Naga prawda o tym jak wybieramy i płacimy za fotografa ślubnego

Ślub – jedna z największych uroczystości w waszym życiu. Jest to także wydarzenie, które wymaga zatrudnienia najlepszego fotografa jakiego możecie sobie tylko wymarzyć, ponieważ dwadzieścia, pięćdziesiąt lat później wasze zdjęcia mogą być jedynymi wspomnieniami, jakie będziecie posiadać. Ile zapłacilibyście za swoje wspomnienia gdybyście wiedzieli, że osoby z którymi jesteście już nigdy się na nich nie pojawią?? Dlatego właśnie, zatrudnienie dobrego fotografa ślubnego może być jedną z najważniejszych decyzji, które podejmujecie podczas procesu planowania ślubu.

Fotograf na wesele – cena jest najważniejsza

Otóż, nic bardziej mylnego. Dobrego fotografa na wesele na pewno nie poznaje się po jego cenniku. Bez względu na to, jak wielkim wyzwaniem będzie dla was kwota 2000 zł, 4000 zł, 6000 zł i więcej,  zawsze wynajem fotografa ślubnego powinien polegać na przeglądnięciu jego portfolio oraz spotkaniu i rozmowie. Zastanówcie się, co tak naprawdę będzie jedyną pamiątką ze ślubu, poza waszymi wspomnieniami? Film – owszem, ale jak często będziecie go oglądać? Tymczasem zdjęcia ślubne z natury stają się żywą częścią wspólną waszego domu i właśnie dlatego dobrze pomyśleć o nich, jako o wartościowej inwestycji.

Cena fotografa ślubnego

Nie wiem czy wiecie ale najtańszy fotograf na wesele może kosztować NIC. Tak, to nie jest błąd. W dzisiejszych czasach fotografa ślubnego możecie wynająć bez żadnych kosztów. Zwykle jednak otrzymacie takie oferty od amatorów, początkujących fotografów lub osób, które nie działają w pełni legalnie. Fotografowie ślubni z większym stażem, doświadczeniem oraz rozbudowanym portfolio kosztują więcej. Wiadomo, ceny są bardzo zróżnicowane i nic w tym dziwnego. Po prostu nie ma ograniczeń ani widełek w tym zawodzie. Istnieje kilka przedziałów cenowych, w których Pary Młode szukają fotografa. Od wielu lat bez problemu można znaleźć fotografa ślubnego już za 1000 zł. Tylko proszę zadajcie sobie pytanie, czy właśnie o to nam chodzi?

Sesja ślubna z parą ślubną w kawiarni Comic and Coffee Corner we Wrocławiu

Uwaga na pułapki ofertowe

Za nim się na coś zdecydujecie, pamiętajcie o tym aby nie popełnić błędu za który słono później zapłacicie. Możecie się do tego nie przyznawać ale jednak będziecie wiedzieć, że mogliście wybrać innego fotografa. Drugiej szansy nie otrzymacie. Zasada jest jedna, bez względu na to, ile płacicie upewnijcie się dokładnie co kupujecie. Na początek umowa. Profesjonalna a nie udawana i naciągana. Jasne i wyraźne zasady. Oby się nigdy nie okazało, że zamiast fotografa ślubnego z którym macie rozmowę na wasz ślub przybędzie jego zastępca. Wszystko powinno być wyraźnie zapisane w umowie.

A co z plikami i zdjęciami? Otóż zwróćcie uwagę na to czy w umowie macie do wyboru zdjęcia tzw. obrobione i nieobrobione. Nie ma nic gorszego niż pakiet w którym są do wyboru zdjęcia obrobione i nieobrobione. Nie będziecie mieli wpływu na to co otrzymacie jeśli zdecydujecie się na taką ofertę. Piszę o tym ponieważ często można znaleźć takie przypadki ofertowe, które tylko wyglądają atrakcyjnie i kusząco. Po dniu ślubu jak otrzymacie gotowy produkt nie będziecie już tacy zadowoleni.

Drogi fotograf jest zawsze najlepszy

Takie bzdury możecie przeczytać na niektórych blogach ślubnych albo i nawet u niektórych fotografów ślubnych. Nic bardziej mylnego. W tym zawodzie liczy się to coś, co nie przekłada się na cenę ABSOLUTNIE. Czy to oznacza, że możecie mieć dobrego fotografa za niską cenę? Niestety ale to tak nie działa. Po prostu wyznacznikiem tego z jakim artystą macie do czynienia jest jego osobowość, podejście do pracy, klientów etc. Oczywiście powinienem dodać jeszcze, że jego portfolio jest nie mniej ważne ale to chyba jest oczywiste.

Ślub w kościele św. Marcina w Jaworze

Jak sprawdzić czy fotograf nadaje się na nasz ślub?

To proste. Spotkajcie się z nim. Zadzwońcie do niego. Porozmawiajcie. Jeśli na spotkaniu nie będzie między wami chemii, to nie zawracajcie sobie nim głowy. Szanujcie jego oraz swój czas.

Budżet a Fotograf Ślubny

Prawdopodobnie już to słyszeliście ale dzięki fotografii ślubnej naprawdę dostajecie to, za co płacicie. Jeśli podczas ustalania priorytetów i pozycji na liście zakupów weselnych fotografia ślubna znajduje się na długim końcu to nie dziwcie się później, że nie macie co wspominać.
Nigdy tego nie mogłem zrozumieć ale część par ślubnych deklaruje chęć wydania kilku tysięcy na suknie ślubną, która zostanie użyta jeden raz, natomiast na fotografa ślubnego lub filmowca potrafią zagospodarować ograniczony budżet, pod pozorem niczym nie uzasadnionych oszczędności. Jest to prosta droga do nieszczęścia o które sami się prosimy. Później słyszymy o takich sytuacjach jak brak zdjęć lub filmu z pierwszego tańca bo skończyła się karta lub bateria. To nie żart, tak na prawdę jest.
Pamiętajcie aby podczas ustalania waszego budżetu ślubnego wydatki na fotografa ślubnego znalazły się w pierwszej trójce. Dzięki temu unikniecie nieprzyjemnych sytuacji i nie będziecie udawać ani tłumaczyć się przed znajomymi, z tego dlaczego wasze zdjęcia są takie żółte lub przedstawiają ludzi w niekorzystnych warunkach.

Sala Balowa Biała Sala Szczawno-Zdrój Wesele

Portfolio fotografa ślubnego, czyli na co zwrócić uwagę

Przeglądając portfolio fotografa ślubnego należy przede wszystkim zwrócić uwagę na zdjęcia ślubne, które zostały uchwycone podczas całego dnia ślubnego a nie tylko podczas umówionej sesji plenerowej. Zobaczcie jak fotograf operuje światłem. Jak sobie radzi w ciemnych pomieszczeniach. Czy zna się na swojej pracy zamiast bezmyślnie naciskać spust migawki licząc na sprzęt zamiast na swoją wyobraźnie i umiejętności. Ceremonia ślubna może być ciekawym testem. Zwykle ceremonie ślubne odbywają się w ciemnych i niedoświetlonych korzystnie budowlach, dlatego warto sprawdzić jak fotograf radzi sobie ze zdjęciami w kościele. Sala weselna ma również duże w tym przypadku znaczenie.
Najlepiej oglądać całe wesela, które profesjonalni fotografowie udostępniają na swoich firmowych stronach. W tedy wyrobicie sobie oko i będziecie rozpoznawać fuszerkę od profesjonalizmu i serca do pracy.

Pałac Sulisław Sesja Ślubna

O czym jeszcze warto wiedzieć i pamiętać?

Czy to coś złego, że płacicie za ślub pieniądze które inni by nie zapłacili? Bez względu na to ile to jest. Każdy ma swoją cenę i każdy ma swojego klienta. Każdy znajdzie coś dla siebie w tym biznesie i to jest piękne. Dlatego nie stresujcie się za bardzo bo przed wami większy stres niż wybór fotografa ślubnego. Cieszcie się tą chwilą i korzystajcie z radości jaką niesie. Wierze, że podejmiecie trafną decyzje. Kierujcie się tak jak w waszej miłości, sercem a na pewno tego nie pożałujecie!

Sala weselna w stylu rustykalnym. Fotograf Ślubny, Dobry Fotograf Wrocław.

Podsumowanie

Fotografowałem w najpiękniejszych miejscach na wesele w Polsce i za granicą. Widziałem różne sale weselne. Bardzo się cieszę, że mogłem pracować w wielu miejscach jako fotograf ślubny oraz także jako zaproszony gość bawić się z rodzina i przyjaciółmi podczas ich święta. Z całą pewnością dzięki temu mogę powiedzieć, że są to wyjątkowe miejsca na ślub i wesele, dzięki którym ten szczególny dzień zapamiętacie na pewno na całe swoje życie. Ze swojej strony pragnę podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami.

Bez względu na Wasze odczucia miejsce na wesele musi spełniać określone warunki. Często przy wyborze miejsca decyduje ogród, plener oraz zaplecze hotelowe. Dla mnie osobiście ważne jest, aby serwowane jedzenie było pyszne i ani przez chwile nie zabrakło go na stołach moich gości. Kolejną ważną rzeczą jest kompetentny personel. To dzięki pracownikom goście jak i para młoda będzie czuła się dobrze podczas zabawy weselnej.

Wyspa Daliowa, Hala Targowa, Sesja ślubna we Wrocławiu

Stwórzmy razem coś cudownego i niepowtarzalnego!

Dzięki mojej pracy mogę powiedzieć z całą stanowczością, że kocham to co robię. Przekazuję Wam moją miłość do fotografii na zdjęciach ślubnych w formie reportażu ślubnego oraz podczas innych naszych fotograficznych spotkań. Zawsze możecie liczyć na moje wsparcie i pomoc. Zależy mi tylko na Waszym szczęściu. Nigdy nie ingeruje sztucznie w to co macie robić podczas reportażu ślubnego. Nigdy nie ingeruje w przebieg ceremonii ślubnej oraz składanych życzeń. Nigdy nie mówię Wam co po kolei macie robić. Czasem usłyszycie ode mnie wskazówki, ale tylko po to abyście na zdjęciach wyglądali wspaniale. Wszystko to dotyczy się również Waszych przyjaciół oraz gości. Chcę przede wszystkim sprawić, że pokochacie swoje zdjęcia ślubne i już nigdy o nich nie zapomnicie. Wasze wspomnienia są najważniejsze. Nie przegapcie swojej okazji i zadzwońcie albo napiszcie do mnie już teraz.

Jeśli stawiacie przede wszystkim na dobrą jakość, a nie ilość i poszukujecie dobrego fotografa na ślub, obejrzyjcie kilka moich historii ślubnych w moim portfolio ślubnym i zapytajcie o wolny termin. Skorzystajcie z mojego wieloletniego doświadczenia! Nasza współpraca nie ograniczy się tylko do dnia ślubu. Już na etapie przygotowań chętnie podzielę się z Wami moją wiedzą, pomogę w wyborze lokalizacji na sesję, zadbam, abyście w dniu ślubu nie martwili się o fotograficzne aspekty. Moja praca jest dla mnie przyjemnością, z której czerpię ogromną satysfakcję ciesząc się szczęściem Waszym i Waszych bliskich.

Zapraszam Was również na mojego ślubnego bloga. Znajdziecie tam wszystko czego potrzebujecie aby dobrze przygotować się na Wasz ślub. Najlepsze porady ślubne, najnowsze reportaże ślubne i wiele innych inspiracji ślubnych najdziecie na mojej stronie. Zapraszam!

Środa Śląska Ślub Wesele

Fotograf Ślubny Daniel Tarka należy do Stowarzyszenia Profesjonalnych Fotografów Ślubnych

ZADZWOŃ DO MNIE

WEJDŹ DO MOJEGO ŚWIATA ŚLUBÓW NA INSTAGRAMIE @DANIELTARKAPHOTOGRAPHY

*Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się zmieniać, kopiować i w jakikolwiek sposób wykorzystywać utwór bez zgody autora © Fotograf Ślubny Daniel Tarka

Leave a comment