Mój Styl w Fotografii Ślubnej

Katedra Wrocławska św. Jana Chrzciciela Wesele
Nie wyobrażam sobie biernej pracy podczas dnia ślubu. Ponieważ fotograf odpowiada za wszystko, co znajduje się w kadrze, nie może pozwolić sobie na komfort biernego fotografowania. Obowiązkiem fotografa jest to, aby para wyglądała jak najlepiej na zdjęciu. Nie oznacza to jednak, że można “pozować” podczas pierwszego tańca czy ceremonii, to chyba jasne. Wielu fotografów przyjmuje opcję fotografowania bez pozowania, ponieważ….niestety nie ma o klasycznych regułach pozowania zielonego pojęcia, a zapewniam, że jest to ogromna sztuka i umiejętność. Kluczem jest tu pogodzenie odpowiedniego ustawienia, w odpowiedniej chwili, wywołaniem odpowiedniej reakcji. Fotoreportaż ślubny w czystej postaci zarezerwowany jest garstce mistrzów reportaży i nie ma nic wspólnego z brakiem odpowiedzialności za kadr. Dobry fotograf wie, kiedy może ingerować a kiedy może pozwolić sobie na ujęcia reporterskie. Nie ma czarnego i białego, dobrego i złego podejścia. Są tylko zdjęcia, które podobają się moim klientom.

Jaki jest mój styl?

Jednym z powtarzających się pytań jakie otrzymuję, mailowo albo podczas rozmowy i spotkania z potencjalnymi parami weselnymi jest pytanie  “Jaki jest twój styl w fotografii ślubnej?” Jest to ważne pytanie, chociaż nie można zbyt łatwo na nie odpowiedzieć. To dlatego, że tak wielu fotografów ślubnych opisuje swój styl w inny sposób. Niektóre modne style fotograficzne i frazy typu “vintage“, “film” “photojournalistic” oraz “modern” mogą oznaczać różne rzeczy dla każdego z nas. Opis poszczególnych stylów w fotografii ślubnej jest dobrym miejscem na początek. Jedno jest pewne, mój “styl” ma odzwierciedlenie w każdym z tych stylów, a każdy z nich wpłynął na moją pracę przez cały okres mojej kariery. Styl może odzwierciedlać zarówno podejście fotografa, jak i podejście do edycji zdjęć, więc zacznijmy może samego od podejścia fotografa.

Wesele w Hotelu Oławian w Oławie

Reportaż ślubny

Opisując fotoreportaż ślubny, można  w bardzo prosty sposób określić, że jest to dokumentacja chwili bez żadnej manipulacji przez fotografa. Fotoreporter ślubny jest tylko i wyłącznie obserwatorem. Fotoreporter ślubny rejestruje naturalnie występujące momenty bez ustawiania ich, instruowania klientów lub ustawiania sceny. Zdjęcia ślubne jakie tworzy są tylko i wyłącznie wynikiem uchwycenia tego co właśnie zaistniało bez żadnej ingerencji osób z zewnątrz.

Istnieje wiele stopni fotoreportażu ślubnego, od ścisłego i najbardziej surowego do tego, co żartobliwie można nazwać  “faux reporterem”. Pierwszy, surowy fotoreporter ślubny niczego nie ustawia, na nic nie wpływa. Będzie tylko dokumentować dzień tak jak on wygląda i jak się wszystko w nim toczy. Podobnie jak dziennikarz prasowy, bez żadnej ingerencji. Nie będzie tworzyć formalnych ustawianych rodzinnych zdjęć, nie będzie robić pozowanych portretów, nie będzie przesuwać klientów w sposobniejsze i mniej surowe dla nich światło w celu uchwycenia piękniejszych zdjęć i nie będzie fotografować szczegółowych zdjęć detali, no chyba że naturalnie i czasami przypadkiem pojawią się tam, gdzie akurat zrobi zdjęcie.

Reportaż Ślubny z wesela w Agroturystyka Arkadia w Wołowie

“Faux reporter” ma tendencję do tworzenia scen, aby zawsze wyglądały szczerze i naturalnie. To nie jest czysty fotoreportaż ślubny. To zupełnie inny styl, ale jest tworzony tak, by wyglądał jak foto dziennikarstwo. Ślubny “faux reporter” ponieważ widzi sceny z wyprzedzeniem, przygotuje je tak aby wyglądały na naturalne. Scena i miejsce są przygotowane natomiast same momenty już nie. Główną różnicą między fotoreporterem ślubnym a “faux reporterem” jest ich podejście do zadania. Chociaż końcowe obrazy mogą wyglądać tak samo, ustawienia i zachowanie są różne.

Sala Balowa Biała Sala Szczawno-Zdrój Wesele

W pełni szanuję i podziwiam staranność oraz dyscyplinę czysto surowego podejścia do reportażu ślubnego, jednak muszę stwierdzić, że śluby nie mogą rządzić się całkowitą przypadkowością. Pozwólcie mi zaprezentować pewien przykład:

Powiedzmy, że panna młoda przygotowuje się w pokoju hotelowym. Przez zasłony prześwituje cudowne światło okienne, ale reszta pokoju jest ciemna i prawdopodobnie bardzo zagracona z dużym kontrastem. Kiedy ta panna młoda wkłada sukienkę, co w tedy robi fotograf ślubny? Prawdziwy fotoreporter ślubny po prostu udokumentowałby, jak do tego doszło, nawet jeśli była w najciemniejszym kącie pokoju. “Faux reporter” jeśli tylko umiałby czytać światło, zakładam że tak jest, postawiłby ją w tym niesamowitym przepięknym świetle, wskazał jak może ułożyć sobie ręce, powiedział ludziom w okolicy jak stanąć i gdzie się poruszać, i powtórzył to więcej niż jeden raz.

Reportaż Ślubny z wesela w Agroturystyka Arkadia w Wołowie

Mój styl zdecydowanie nie polega tylko na biernym fotografowaniu wszystkiego co się wokoło dzieje bez jakiejkolwiek reakcji i odpowiedzi na okazje pojawiające się dookoła. Nie odbieram sobie możliwości dawania wskazówek ludziom, którzy przecież zapłacili za moją wiedze i usługi aby wyglądać pięknie i wyjątkowo w tym jedynym w ich życiu dniu ślubnym. Gdybym znalazł się w sytuacji powyżej, prosiłbym pannę młodą o ubieranie się przy oknie i wskazał gdzie chciałbym, aby stała ona i jej cała rodzina. Co dalej? Chwile są jej własnością. Jeśli się śmieje, jeśli kogoś przytula, jeśli płacze, te chwile są jej własnymi wyjątkowymi momentami. Jedyne, co zrobiłem, to wskazałem pannie młodej, osobom przebywającym w pokoju, zgodnie ze swoją wiedzą fotografa ślubnego, gdzie będzie najlepiej dla nich stać, wskazałem im odpowiedni scenariusz, a następnie cofnąłem się, aby te momenty mogły się naturalnie rozwinąć. Uważam, że to sprawia, że moi klienci czują się komfortowo, a jednocześnie pozwalają na prawdziwą dokumentację dnia.

Reportaż Ślubny z wesela w Agroturystyka Arkadia w Wołowie

Tradycyjny Fotograf Ślubny

Tradycyjna fotografia ślubna jest niemal biegunowym przeciwieństwem fotoreportażu ślubnego. Podczas gdy cechą charakterystyczną fotoreportażu weselnego jest brak pozowania oraz tylko naturalnie pojawiające się momenty, tradycyjna fotografia ślubna opiera się na bardziej praktycznym podejściu. Tradycyjna fotografia jest o wiele bardziej zdominowana i ukierunkowana na obserwowanie tego co zarejestrowała kamera, dlatego fotografowie częściej patrzą w kamerę. Szczególną uwagę należy zwrócić na ustawianie i podpowiedzi jakie płyną przed zrobieniem każdego nowego ujęcia. Po prostu taki fotograf pracuje z klientami, tak aby skonfigurować każde zdjęcie w sposób konkretnie wcześniej przemyślany. Wielu tradycyjnych fotografów ślubnych pracuje wręcz z udziałem listy ujęć na każdym ślubie, starając się tworzyć za każdym razem konkretne wcześniej ustalone” kompozycje.

Ślub w Urzędzie stanu cywilnego w Jaworze

Zwykle w dniu ślubu fotograf ślubny ma jakiś czas na to aby być sam na sam z parą weselną. To wtedy tworzone są portrety pary ślubnej. Tradycyjny fotograf poświęci czas na ustawienie każdego pojedynczego zdjęcia, upewniając się, że jego klienci są perfekcyjni wręcz wymuskani fotograficznie. Wiele z tych obrazów dotyczy osób uśmiechniętych bezpośrednio do kamery. Jeśli na obrazach panna młoda ma w sukience długi tren, wszystko zostanie ułożone bardzo precyzyjnie, wręcz z chirurgicznym nastawieniem. Każdy kawałek trenu lub welonu zostanie skrupulatnie poprawiony co niejednokrotnie da w sumie wyjątkowy piękny efekt.

Co ja bym zrobił?

Park Szczytnicki Sesja ślubna. Fotograf Ślubny, Dobry Fotograf Wrocław.

Podczas gdy mój styl jest mieszany, czyli składa się z wielu składników stylu reporterskiego, tradycyjnego i filmowego doceniam i podziwiam techniczny kunszt tradycyjnego podejścia. Kiedy zabieram pary ślubne na ich sesje plenerową, robimy mieszankę dokumentalnych zdjęć, przechadzających się par, rozmawiających i naturalnie wchodzących w interakcje. Dbam również o to, abyśmy nie zapomnieli o kilku dobrze ujętych tradycyjnych zdjęciach ślubnych. Uważam, że wyjątkowa mieszanka fotografii dokumentalnej, tradycyjnej i mojej filmowej, stworzy dla moich klientów piękną galerię fotografii ślubnych. Większość momentów ma charakter dokumentalny o fotoreporterskim podejściu. Zależy mi  na tych wspaniałych, tradycyjnych momentach, by stworzyć bogatą kolekcję zdjęć dla moich klientów ślubnych.

Aby zdefiniować mój styl, w skrócie, obejmuje on wszystko, co najlepsze w fotoreportażu ślubnym, z ukłonem w stronę tradycyjnej fotografii ślubnej. Przejrzyjcie proszę setki zdjęć na mojej stronie internetowej, jeśli zobaczysz uśmiech panny młodej, to jest to prawdziwa chwila. Jeśli zobaczysz płaczącego pana młodego, to jest to prawdziwa chwila. Zobaczycie tam chwile wspaniałej interakcji, wszystkie są prawdziwe bez sztucznego ich ustawiania.

Katedra Wrocławska św. Jana Chrzciciela Wesele

Moim najszczerszym pragnieniem jest, aby moi klienci czuli się zawsze dobrze przed moim obiektywem. Chcę, aby oglądali swoje zdjęcia ślubne w nadchodzących latach i pamiętali te chwile, które się wydarzyły, a nie scenariusze, w których je przygotowywaliśmy. Pamiętajcie, że Wasz ślub jest Waszym dniem do przeżycia – moim zadaniem jest uchwycić to wszystko za Was!

Różne style w Fotografii Ślubnej

Wielu moich klientów ślubnych mówi mi, jak długo i ciężko szukali fotografa ślubnego. Częściowo dlatego, że jako klient musisz wiedzieć, jaki styl fotografii najbardziej Cię interesuje. Czy chcesz być ustawiany przez cały dzień? Czy chcesz się uśmiechać do kamery na większości swoich zdjęć ślubnych? Czy chcesz fotografa, który chwyta momenty, w których właśnie występują albo pomaga im się pojawić? Czy zależy Ci na połączeniu dwóch powyższych cech?

Gdy już zdecydujesz się na jakiś styl fotografa ślubnego, poprosisz go jakieś referencje, trafisz do Internetu, aby przeprowadzić pewne dodatkowe fotograficzne badania. To wszystko co zobaczysz może Cię w rezultacie trochę skołować i zupełnie nic nie wyjaśnić. Wiem, że możemy mówić o podejściu i stylu każdego fotografa ślubnego, ale dlaczego zdjęcia ślubne jeśli chodzi o kolorystykę wyglądają inaczej u każdego z nich mimo, że ujęcia i kadry nic nowego nie wnoszą i wszędzie są takie same? Dlaczego niektóre kolory są miękkie i pastelowe, a niektóre są ciemne i nastrojowe? Dlaczego niektóre mają delikatne, przewiewne dźwięki, podczas gdy inne mają matowe czernie i głębokie cienie??

Moda jak wiemy przemija, pojawia się i znika. Moda w fotografii ślubnej to coś wspaniałego dla przeciętnego fotografa, coś na czym może zaistnieć i zarobić ale dla klienta ślubnego, który za 10 lat będzie wracał do zdjęć, które dziś mimo tego, że są albo prześwietlone albo często niedoświetlone z grobową atmosferą, wydają mu się atrakcyjne, za kilka lat już takie mogą nie być. To nic innego jak zabójcza pułapka, w którą wpada wielu niedoświadczonych i nieświadomych tego klientów.

Ślub za granicą w Penzion Jurášek, Kunčice pod Ondřejníkem w Czechach, Plener Ślubny

Prawidłowe podejście

Teraz pojawia się naprawdę ważna kwestia i dobry moment na to, aby omówić styl z potencjalnym fotografem ślubnym. Ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób ich podejście do dnia ślubu wpływa również na ich podejście do postprodukcji zdjęć, które zrobili. Łatwo jest założyć, że podejście i edycja idą w parze, ale nie zawsze. Fotoreporter ślubny może edytować swoje zdjęcia w stylu vintage. Tradycyjny fotograf może użyć presetów analogowych, aby uzyskać bardziej pastelowy wygląd. Czy widzisz, że może to być bardzo mylące? Z pewnością tak! Możesz znaleźć fotografa, którego obrazy są edytowane w super, jasny, prawie neonowy sposób. Możesz znaleźć fotografa ślubnego, którego obrazy są prezentowane w czarno-białej bieli. Na ile jest to rezultat tego w jaki sposób zrobili zdjęcie, a na ile jest to zasługa edycji komputerowej?

Zasadniczo podejście i edycja idą w parze.

Biała Sala w Szczawno Zdrój Wesele. Fotograf Ślubny, Dobry Fotograf Wrocław.

Na przykład, popatrzmy na fotografa w stylu artystycznym, który preferuje bardziej edytorialny wygląd w tradycyjnym stylu fotografii ślubnej. Ten fotograf może lubić uchwycić zdjęcia w płaskim świetle, w cieniu i unikać słońca za wszelką cenę. W rezultacie wszystkie obrazy są bardziej “płaskie” w swoim świetle. To pięknie nadaje się do lekkiego, stylu vintage. Jasny, pastelowy, przewiewny wygląd i wybrane ustawienia dopełniają jasnego, przewiewnego stylu, w jaki zdjęcia zostały wykonane w pierwszej kolejności.

Innym przykładem jest przypadek kiedy współpracujesz z purystycznym fotoreporterem ślubnym. Gdzie każda chwila jest całkowicie niekontrolowana. Dokumentacja dnia odbywa się w całej jego “surowej” chwale, pięknie i dramacie. Ten fotograf może zdecydować się na użycie czarno-białego presetu filmowego. W tym przypadku styl przetwarzania pasuje do podejścia w danym dniu, jest jego uzupełnieniem i nie rozprasza go.

Ślub za granicą w Penzion Jurášek, Kunčice pod Ondřejníkem w Czechach, Ceremonia Ślubna

Co zrobić, jeśli pracujesz z fotografem ślubnym, który preferuje wręcz ekstremalnie piękny artystyczny wygląd zdjęć ślubnych i niekonwencjonalne kadry. Im bardziej wygląd jest mulisty, płaski, nisko kontrastowy styl edycji idealnie pasuje do tego właśnie stylu.

Gdzie ja się mieszczę w tym wszystkim? Przede wszystkim zawsze dążę do wiarygodności w mojej edycji zdjęć. Nie polegam na wcześniej predefiniowanych ustawieniach, a wygląd moich zdjęć ślubnych nie wynika ze sztucznego post-procesowania. Powody, dla których moje obrazy wyglądają tak jak wyglądają są następujące:

  • Mój styl sprzyja silnej grze światła i cienia, kontrastowość.
  • Mój styl fotografii jest zależny od naturalnych chwil emocjonalnych z niewielkim wpływem na pewne momenty jeszcze za nim zaistnieją.
  • Zawsze staram się uchwycić relacje między parami, ich rodzinami i przyjaciółmi.
  • Większość tych chwil są uchwycone dokładnie tak, jak się pojawiają.
  • Staram się wykorzystywać to, co najlepsze z tradycyjnej fotografii ślubnej w portretach moich par i rodzin.
  • Codzienność w życiu staram uchwycić w bardziej teatralny sposób.

Mój styl najbliższy jest do bardzo naturalnego, wiarygodnego stylu edycji.

Reportaż Ślubny z wesela w Agroturystyka Arkadia w Wołowie

To, co przekazuję dalej, jest dokładnie odzwierciedleniem dnia, w którym się wszystko zdarzyło. Utrzymuję kolory i odcienie najbliższe temu co zobaczysz w realnym życiu, a styl wywoływania cyfrowego zdjęć jest klasyczny i nowoczesny. Chcę, abyście spojrzeli na swoje obrazy na przestrzeni lat i dekad , aby zawsze były do końca ponadczasowe i prawdziwe. Pamiętajcie, że moda przemija ale czasu nie da się już cofnąć. Mam nadzieję, że wkrótce się zobaczymy! Zapraszam!

Podsumowanie

Pamiętajcie, zanim wybierzecie swojego fotografa przyjrzyjcie się jego pracom i zadecydujcie czy klimat zdjęć wam odpowiada. Zawsze możecie porozmawiać ze swoim fotografem i zapytać go o szczegóły jakie Was interesują.

Stwórzmy razem coś cudownego i niepowtarzalnego!

Kocham swoja pracę. Jestem fotografem ślubnym, który całkowicie oddał się temu co robi i z czego żyje. To dzięki Wam mogę teraz pisać tę listę i pomagać Wam w wyborze odpowiedniego miejsca na sesję ślubną. Zawsze zależy mi tylko na Waszym szczęściu. Spotkajmy się i porozmawiajmy o Waszych planach. Jestem otwarty na wszelkie Wasze propozycje. Jeśli tylko podobają się Wam moje prace i chcielibyście spotkać się ze mną lub porozmawiać, nie przegapcie swojej okazji i zadzwońcie albo napiszcie do mnie już teraz.

Moja praca jest dla mnie przyjemnością z której czerpię ogromną satysfakcję ciesząc się szczęściem Waszym i Waszych bliskich.

Pamiętajcie, że pracuję i jestem dostępny w całej Polsce oraz za granicą. Zapraszam!

Fotograf Ślubny Daniel Tarka należy do Stowarzyszenia Profesjonalnych Fotografów Ślubnych

ZADZWOŃ DO MNIE

COPYRIGHT © 2020/2021 FOTOGRAF ŚLUBNY DANIEL TARKA

Comments (1)

Dobrze ujęte, ja również nie wyobrażam sobie biernej pracy fotografa podczas ślubu. Przyjęło się to jako czysty reportaż ale widomo o co chodzi. Jak sie nie wiem jak fotografować to się robi reportaż artystyczny… 🙂

Leave a comment