Ślub w kościele św. Stanisława Wacława i Doroty we Wrocławiu

Jak ważną rolę na ślubie pełni ojciec panny młodej?

Jako fotograf ślubny uczestniczący w wielu ślubach, odnoszę wrażenie, że często zapominamy i nie zdajemy sobie z tego sprawy, że najważniejszą osobą na ślubie po Pannie Młodej jest nie kto inny jak właśnie ojciec panny młodej. Sprostanie roli ojca panny młodej i ślub córki, może być dla niego trochę traumatycznym i emocjonującym przeżyciem. W końcu od tego momentu jakiś młody mężczyzna zajmuje jego miejsce jako najważniejsza osoba w życiu jego córki.

Fotografia ślubna daje nam niezwykłą możliwość obserwowania i uchwycenia tego wszystkiego czego normalnie nie zobaczymy na żywo. Dopiero siedząc razem na kanapie i przeglądając swój album ślubny oraz zdjęcia ślubne dostrzeżemy jak bardzo wzruszające chwile przeżywał ktoś bardzo nam bliski.

Tradycja ślubna

Jednym z historycznych powodów, dla którego ojciec jest postawiony na przysłowiowym cokole, jest fakt, że kiedyś dzień ślubu córki był dla ojców wielka transakcją. W kulturach patriarchalnych wszelkie bogactwo było przekazywane wyłącznie synom, więc nie rzadko “rodzice martwili się o znalezienie zamożnych mężów dla ich potomstwa”. Wówczas myśl o tym co zrobić z niezamężną, 25-letnią, bezwartościową kobietą, która kręci się wokół twojego domu, spędzała sen z powiek nie jednego rodzica? Co za katastrofa! Aby zrównoważyć odpowiedzialność finansową za zajęcie się żoną, posagi były przywiązane do córek, a od tego zwyczaju przyszła tradycja rodziny panny młodej płacącej za wesele. Zasadniczo ojciec płacił rachunek, ponieważ kobiety były zobowiązaniami finansowymi, więc płacenie za wesele było swego rodzaju odpowiednikiem tego, co dana osoba publiczna oddawała po przyłapaniu na swoim nieodpowiednim działaniu, coś w rodzaju przeprosin i odkupieniu.

Dziś w większości przypadków, dobrze jest jeśli poprosisz go o pozwolenie na ślub, na pewno musisz zapamiętać jego numer karty kredytowej, ponieważ będzie płacił za większość albo wszystkie rzeczy jakie tylko sobie wymyślisz, musi dobrze wyglądać, ponieważ będzie wchodził z panną młodą w kościele aby oddać ją panu młodemu oraz wystąpi na nie jednym historycznym zdjęciu ślubnym. Fotograf ślubny na pewno będzie chciał uchwycić nie jeden moment na którym będzie widoczny ze swoja córką, czyli panna młodą. To jest o milion razy więcej obowiązków, niż ktokolwiek mógłby oczekiwać czegokolwiek od pana młodego.

Taniec panny młodej ze swoim ojcem jest jednym z najbardziej wzruszających momentów podczas zabawy weselnej jakie mogę zaobserwować jako fotograf ślubny. Jest to chwila o której marzy każda dorastająca dziewczynka a później już dorosła kobieta, kiedy jej najważniejszą osobą w życiu staje się od teraz już jej mąż.

Wesele w Hotelu Oławian w Oławie

Tradycyjne zdjęcia ślubne i fotograf ślubny

Warto zatrzymać się na chwile i zastanowić jak wielką rolę stanowią dla nas te jedyne i wspaniałe pamiątki na które za kilka lub kilkanaście lat będziemy spoglądać i przypominać sobie jak dobrze bawiliśmy się na naszym ślubie.

Zdjęcia ślubne dają nam tę jedyną możliwość aby przypomnieć sobie nasze wspólne wzruszenie podczas tego dnia, jak wyglądało nasze wejście z ojcem w kościele czy też jak tańczyliśmy na zabawie weselnej i spełnialiśmy swoje marzenia.

Dobry fotograf ślubny będzie potrafił uchwycić to wszystko i uwiecznić dla Was na wieki wieków.

Reportaż Ślubny z wesela w Agroturystyka Arkadia w Wołowie

Współcześnie poza tradycją

Oczywiście dziś w erze Beyonce oraz innych wyzwolonych kobiet, zwyczaj się nieco przekształcił i dostosował do obowiązujących czasów. Możemy obserwować go podczas innej wielkiej chwili gdzie panna młoda wchodzi do kościoła z ojcem, który idzie z córką do ołtarza i symbolicznie oddaje ją czekającemu panu młodemu.

Dla wielu kobiet, współczesna forma tradycji daje szanse na nawiązanie kontaktu z ojcami i uhonorowanie roli, jaką ich ojcowie odegrali w ich życiu a  nie rzadko łagodzi również napięcia jakie nagromadziły się przez całe lata w rodzinach gdzie mało się ze sobą rozmawiało. Wiele moich klientek  przyznało się, że nie tylko jej tata pomógł zapłacić za wesele ale również odprowadził do ołtarza – co było ich od zawsze wielkim marzeniem – a także został poproszony o wzniesienie toastu na zabawie, oraz był bardzo zaangażowany w planowanie ślubu, ponieważ państwo młodzi tego właśnie sobie życzyli. W wielu rodzinach nadal szanuje się tradycje gdzie pan młody prosi ojca panny młodej o jej rękę. Trzymanie się tradycji nie stanowi dla nich żadnego problemu.

*Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się zmieniać, kopiować i w jakikolwiek sposób wykorzystywać utwór bez zgody autora © Fotograf Ślubny Daniel Tarka

Leave a comment