Ślub w małym kościółku w górach, Kaplica Św. Anny na Płazówce, Fotograf Ślubny, Fotograf na Wesele, Daniel Tarka

Lista 33 najbardziej romantycznych kościołów i kaplic w górach oraz w całej Polsce

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że ceremonia ślubna to wyjątkowa chwila, która dokładnie zapada w pamięci każdemu na całe życie. Mały, kameralny drewniany kościółek może być urokliwym miejscem do zaślubin oraz wspaniałym dopełnieniem piękna Waszej uroczystości ślubnej. Drewniane budynki maja naturalne ciepło. Obecnie narzeczeni dbają o to, żeby ceremonia była wyjątkowa, więc dokładnie planują każdy szczegół wydarzenia. Zależy im, żeby kościół był romantyczny i stanowił wspaniałe tło dla uroczystości i zdjęć. Specjalnie dla Was przygotowałem listę kameralnych małych kościołów w górach i w całej Polsce. Są to świątynie, które idealnie nadają się na wyjątkowe zaślubiny. Zapraszam!

Złóż śluby w jednym z najpiękniejszych kościołów w kraju

Ślub w małym wiejskim kościele lub w małym miasteczku z widokiem na góry w cudownym drewnianym, zabytkowym kościółku, mieszczącym w sobie zaledwie kilkanaście osób. Następnie przyjęcie w pięknym ogrodzie pod gołym niebem to ciekawa propozycja dla wszystkich szukających czegoś innego i mniej pospolitego. Zdecydowanie jest to marzenie nie jednej pary. Jednak nie wszystkim przyjdzie zrealizować tak swoje marzenia. Czasami po prostu brakuje nam siły i pewności aby zdecydować się pójść własna drogą. Zamiast tego wybieramy pospolitą ścieżkę wytartą przez naszych rodziców, przyjaciół i znajomych. A to tylko po to aby zadowolić wszystkich ale nie siebie.

Czy właśnie takie miejsca ceremonii ślubu i przyjęcia weselnego nie są inne niż po prostu niedzielny obiad w restauracji? Zadajcie sobie pytanie co tak naprawdę czyni ślub udanym? Wcale nie liczba osób ani wielki przepych, ale charakter pary młodej oraz ich gości. Uwierzcie mi na słowo, kameralny ślub kościelny w otoczeniu górskim wygląda zjawiskowo!

Mały kościółek na ślub

Podczas gdy liczba ślubów rośnie, a dodatkowo pary mogą teraz brać ślub w miejscach malowniczych i urokliwych w całym kraju, ponad połowa par małżeńskich w Polsce decyduje się na ślub kościelny. Na nasze szczęście kraj ten pełen jest pięknych kościołów, począwszy od ładnych wiejskich kaplic dostępnych w prawie każdej wiosce, po spektakularne katedry w wielu naszych miastach. Jeśli jesteście zdecydowani na ślub kościelny, to przed Wami rozpościera się szeroki wybór miejsc na ślub. Aby pomóc Wam znaleźć odpowiedni kościół na ten wielki dzień, przygotowałem listę takich klejnotów, czyli kameralnych małych kościołów w górach i w całej Polsce.

Kameralny ślub w górach w Hotelu Dębowy, Ceremonia kościelna, Fotograf Ślubny

Skromny ślub w górach

Oczywiście wielu z Was pewnie ma już wybrany swój ulubiony kościół na ślub albo przynajmniej zastanawia się nad jakimś najbliższym swojemu sercu. Co sprawia, że jedne miejsca są nam bardziej bliższe a drugie mniej? Czy to otoczenie, atmosfera czy wnętrza wpływają na to, że te kościoły są tak wyjątkowe? Czy może jest to niewidzialna więź duchowa łącząca nas z lokalnym kościołem? Jeśli jesteście zdecydowani na ślub w kościele to koniecznie sprawdźcie i przeczytajcie moją listę za nim ostatecznie ustalicie Wasze daty. Oczywiście później obowiązkowo dajcie mi znać, czy Wasz wybór najpiękniejszego kościoła w Polsce się udał!

Ślub w małym kościółku w górach, Fotograf Ślubny, Fotograf na Wesele, Daniel Tarka

Lista kameralnych małych kościołów w górach i w całej Polsce

Kościół p.w. Świętego Marka, Syców – Dolny Śląsk

Kościół p.w. Świętego Marka. W XIV wieku w na jednym z niewielkich wzgórz w okolicy Sycowa na Dolnym Śląsku powstał drewniany kościół. Po 600 latach jest to jedna z najurokliwszych i jednocześnie najbardziej znanych świątyń w tej okolicy. Dzięki staraniom Towarzystwa Świętego Marka, które opiekuje się zabytkiem w ostatnich latach udało się odnowić między innymi dach, a także wnętrze kościoła.

Ślub w małym kościółku w górach, Kościół p.w. Świętego Marka, Syców, Fotograf Ślubny, Fotograf na Wesele, Daniel Tarka

Kościół św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej – Dolny Śląsk

Kościół św. Jadwigi w Rybnicy Leśnej. Drewniany kościół wybudowany w szesnastym, a przebudowany na początku siedemnastego wieku. Wiele razy modernizowany, przetrwał w nim jednak niesamowity klimat oraz duch. Jak piszą fachowcy – to prawdziwy, żywy skansen śląskiej sztuki protestanckiej. Drewniany, kryty gontem, położony u podnóża Gór Suchych, zabytek bardzo wysokiej klasy.

Ślub w małym kościółku w górach, Kościół Rzymsko Katolicki Pw. św. Jadwigi Śląskiej, Fotograf Ślubny, Fotograf na Wesele, Daniel Tarka

Kościół Wang w Karpaczu – Dolny Śląsk

Kościół Wang. Na całym świecie jest już tylko około 30 takich kościołów, z czego jeden poza Skandynawią. Ten jeden znajduje się w Karpaczu, bo mowa oczywiście o stavkirke, kościołach słupowych, masztowych lub klepkowych – bo tak były nazywane z racji konstrukcji. Tym jedynym jest oczywiście kościół Wang w Karpaczu przeniesiony tam z miejscowości Vang w Norwegii w XIX wieku.

Ślub w małym kościółku w górach, Kościół Wang w Karpaczu, Fotograf Ślubny, Fotograf na Wesele, Daniel Tarka

Kaplica Jaszczurówka, Zakopane – Małopolska

Kaplica Jaszczurówka. Nazwa “Jaszczurówka” pochodzi od żyjących tu niegdyś salamander plamistych, nazywanych przez górali “jaszczurami”. Jest to część Zakopanego położona we wschodniej części przy drodze Oswalda Balzera do Cyrhli (zapamiętajcie tą nazwę!)  i dalej do Łysej Polany i Morskiego Oka, ok. 4 km od centrum miasta. Można tam Łatwo dotrzeć również od strony Murzasichla, Małego Cichego czy Bukowiny Tatrzańskiej. I to całkowicie omijając Zakopane, a więc i korki. Ale o dojazdach o polecanych miejscach dla organizujących ślub w kaplicy na Jaszczurówce napiszemy jeszcze na końcu!

Kaplica na Jaszczurówce została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza i jest jednym z najpiękniejszych budynków reprezentujących styl zakopiański. Ołtarz główny przypomina swoją konstrukcją chatę góralską. Po obu stronach ołtarza są dwa kolorowe witraże z herbami Polski i Litwy, wykonane według projektu Stanisława Witkiewicza. Kaplica w Jaszczurówce to jeden z najpiękniejszych pomników sztuki i stylu zakopiańskiego w Polsce. Drewniane wnętrze, również zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza, jest bardzo skromne. Ołtarz główny, wyrzeźbiony w drewnie jaworowym i jesionowym przedstawia ścianę chaty góralskiej. Po obu stronach tabernakulum znajdują się drewniane figury – z lewej przedstawiająca św. Antoniego z Dzieciątkiem, a z prawej – św. Jana Chrzciciela. Kaplica jest częścią małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Ślub w małym kościółku w górach, Kaplica Jaszczurówka, Fotograf Ślubny, Fotograf na Wesele, Daniel Tarka

Kaplica Św. Anny na Płazówce – Małopolska

Kaplica Św. Anny na Płazówce jest jednym z najpiękniejszych drewnianych kościółków na Podhalu. A samo jego położenie zwiększa jeszcze atrakcyjność tej niewielkiej świątyni. Płazówka, to polana z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Tatry Zachodnie. W okół polany znajduje się bardzo niewiele domków, a otoczona jest pięknym świerkowym lasem. Oddalona jest znacznie od dróg i większych miejscowości, a pośród niezmąconej ciszy słychać jedynie świergot ptaków i szum wiatru.

Pierwszy kamień pod fundament kaplicy w 1881r. położył ks. proboszcz parafii Chochołów Stanisław Korzeniowski. Pan Juliusz Bełtowski, artysta malarz, rzeźbiarz i profesor Wyższej Szkoły Przemysłowej we Lwowie zabrał się do zrobienia planu kaplicy i namalował obraz św. Anny z Dzieciątkiem, który jest strzeżony i zachowany w dobrym stanie w rodzinie Zaborskich na Płazówce. Cała budowla jest z drewna na kamiennym fundamencie, wykonanym odpłatnie przez murarza Ogórka z Zagród k. Witowa. Budynek według planu wykonał Józef Nędza-Kubiniec z Polan Kościelisk majster ciesielski z pomocnikiem Józefem Staszel-Szymaniok ze Staszelówki również odpłatnie. Kaplica należy do sztandarowych dzieł sakralnej architektury w stylu zakopiańskim.

Ślub w małym kościółku w górach, Kaplica Św. Anny na Płazówce, Fotograf Ślubny, Fotograf na Wesele, Daniel Tarka

Kościół w Kościelisku – Małopolska

Kościół w Kościelisku. 7 maja 1836 roku rada Gromadzka zakopanego wystąpiła do urzędów CK Galicji z podaniem o przeprowadzenie misji przez oo. Jezuitów z Nowego Sącza oraz o założenie nowej parafii, z powodu zbyt dużej rozległości parafii zakopiańskiej. Jeszcze tego samego roku odbyła się wizytacja biskupa Franciszka Ksawerego. Po misjach Jezuici przedstawili konieczność utworzenia parafii biskupowi ordynariuszowi w Tarnowie. Parafię ustanowiono w 1845 roku.

Witraże projektował bratanek Jana Matejki – Stefan Matejko. Wykonane zostały przez słynną krakowską pracownię Żeleńskich. Przedstawiają: Matkę Bożą – ufundowały Marie z parafii, św. Jana – ufundowali Janowie z parafii, św. Anny – ufundowały Anny z parafii oraz św. Józefa – ufundowali Józefowie z parafii.

Ślub w małym kościółku w górach, Kościół św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku, Fotograf Ślubny, Fotograf na Wesele, Daniel Tarka

Parafia św. Marcina w Grywałdzie – Małopolska

Kościół św. Marcina w Grywałdzie. Wieś w Polsce położona we wschodniej części Podhala (sytuuje się na zapleczu Pienin, na łagodnych i południowych zboczach Lubania w Gorcach, z pięknym widokiem na Tatry), w powiecie nowotarskim, w gminie Krościenko nad Dunajcem, w województwie małopolskim. Jeszcze jeden ciekawy obiekt na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Ładnie położony na niewielkim wzniesieniu. Obok nowy kościół. Miejsce warte zobaczenia, to jedna z najstarszych świątyń na wyżej wspomnianym szlaku.

Ślub w małym kościółku w górach, Parafia św. Marcina w Grywałdzie, Fotograf Ślubny, Fotograf na Wesele, Daniel Tarka

Więcej Wspaniałych kościołów w Polsce

To tylko niewielki zestaw pięknych kościołów, które znaleźliśmy i o których nam powiedziano – oto kilka innych, na które powinniście spojrzeć. Niektóre z nich zostały polecone przez naszych uroczych obserwujących na Instagramie – dzięki!!!

 • Kaplica w Dolinie Charlotty, między Słupskiem a Ustką – Pomorskie
 • Kościół Wniebowzięcia NMP, Wróblewo – Pomorskie
 • Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego,  Gogolewie – Wielkopolskie
 • Kościół farny w Kazimierzu Dolnym – Lubelskie
 • Kaplica zamku Książ – Dolnośląskie
 • Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce – Dolnośląskie
 • Kościół św. Michała Archanioła, Kamieńczyk – Dolnośląskie
 • Kościół p.w. Matki Boskiej Różańcowej, Trzmielów – Dolnośląskie
 • Kościół p.w. Matki Boskiej Śnieżnej, Sierpnica – Dolnośląskie
 • Kościół filialny p.w. św. Idziego Opata – Dolnośląskie
 • Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego – Grabowno Małe – Dolnośląskie
 • Kościół św. Jerzego w Kromnowie – Dolnośląskie
 • Kościół parafialny św. Józefa Oblubieńca – Międzygórze – Dolnośląskie
 • Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Nowa Bystrzyca – Dolnośląskie
 • Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej, Rybnica Leśna – Dolnośląskie
 • Kościół parafialny pw. św. Andrzeja – Szczodrów – Dolnośląskie
 • Kościół parafialny pw. św. Macieja – Trzebicko – Dolnośląskie
 • Kościół św. Anny – Zalesie – Dolnośląskie
 • Kościół w Dębnie Podhalańskim – Małopolskie
 • Opactwo w Tyńcu – Małopolskie
 • Kościół Świętego Krzyża “na Obidowej” – w Chabówce przy granicy z Rdzawką, – Małopolskie
 • Kościół św. Józefa Oblubieńca NMP – Lubomierz – Małopolskie
 • Kaplice Kopalni Soli “Wieliczka” – Małopolskie
 • Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach – Małopolskie
 • Kościół w Szalowej – Małopolskie
 • Śnieżnica w Beskidzie Wyspowym – Małopolskie
 • Kościół w Haczowie – Podkarpackie

Marzycie o kameralnym i romantycznym ślubie w górach? Poszukujecie ekskluzywnego i eleganckiego lokalu na ślub? Macie szczęście, ponieważ takie miejsca istnieją!!

Najpiękniejsza sala weselna na Dolnym Śląsku - Fotograf Ślubny

Podsumowanie

Fotografowałem w najpiękniejszych miejscach na wesele w Polsce i za granicą. Widziałem różne kościoły i miejsca na ceremonię ślubną. Bardzo się cieszę, że mogłem pracować w wielu miejscach jako fotograf ślubny oraz także jako zaproszony gość bawić się z rodzina i przyjaciółmi podczas ich święta. Z całą pewnością dzięki temu mogę powiedzieć, że są to wyjątkowe miejsca na ślub i wesele, dzięki którym ten szczególny dzień zapamiętacie na pewno na całe swoje życie. Ze swojej strony pragnę podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami.

Bez względu na Wasze odczucia wybrany kościół lub miejsce na ślub, musi spełniać określone warunki. Często przy wyborze decydują osobiste wewnętrzne odczucia ale również estetyczne walory. Dla mnie osobiście ważne jest to aby każda para ślubna spędziła te dzień w takim miejscu, które będzie dla nich najbliższe sercu. Miejsce które zostanie zapamiętane do końca życia.

Katedra Wrocławska św. Jana Chrzciciela Wesele

Stwórzmy razem coś cudownego i niepowtarzalnego!

Dzięki mojej pracy mogę powiedzieć z całą stanowczością, że kocham to co robię. Przekazuję Wam moją miłość do fotografii na zdjęciach ślubnych w formie reportażu ślubnego oraz podczas innych naszych fotograficznych spotkań. Zawsze możecie liczyć na moje wsparcie i pomoc. Zależy mi tylko na Waszym szczęściu. Nigdy nie ingeruje sztucznie w to co macie robić podczas reportażu ślubnego. Nigdy nie ingeruje w przebieg ceremonii ślubnej oraz składanych życzeń. Nigdy nie mówię Wam co po kolei macie robić. Czasem usłyszycie ode mnie wskazówki, ale tylko po to abyście na zdjęciach wyglądali wspaniale. Wszystko to dotyczy się również Waszych przyjaciół oraz gości. Chcę przede wszystkim sprawić, że pokochacie swoje zdjęcia ślubne i już nigdy o nich nie zapomnicie. Wasze wspomnienia są najważniejsze. Nie przegapcie swojej okazji i zadzwońcie albo napiszcie do mnie już teraz.

Jeśli stawiacie przede wszystkim na dobrą jakość, a nie ilość i poszukujecie dobrego fotografa na ślub, obejrzyjcie kilka moich historii ślubnych w moim portfolio ślubnym i zapytajcie o wolny termin. Skorzystajcie z mojego wieloletniego doświadczenia! Nasza współpraca nie ograniczy się tylko do dnia ślubu. Już na etapie przygotowań chętnie podzielę się z Wami moją wiedzą, pomogę w wyborze lokalizacji na sesję, zadbam, abyście w dniu ślubu nie martwili się o fotograficzne aspekty. Moja praca jest dla mnie przyjemnością, z której czerpię ogromną satysfakcję ciesząc się szczęściem Waszym i Waszych bliskich.

Zapraszam Was również na mojego ślubnego bloga. Znajdziecie tam wszystko czego potrzebujecie aby dobrze przygotować się na Wasz ślub. Najlepsze porady ślubne, najnowsze reportaże ślubne i wiele innych inspiracji ślubnych najdziecie na mojej stronie. Zapraszam!

Środa Śląska Ślub Wesele
Znacie jakieś inne ciekawe i wyjątkowe kameralne małe kościoły w górach i w całej Polsce? Koniecznie podzielcie się z nami tą wiedzą w komentarzu.

Fotograf Ślubny Daniel Tarka należy do Stowarzyszenia Profesjonalnych Fotografów Ślubnych

ZADZWOŃ DO MNIE

WEJDŹ DO MOJEGO ŚWIATA ŚLUBÓW NA INSTAGRAMIE @DANIELTARKAPHOTOGRAPHY

*Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się zmieniać, kopiować i w jakikolwiek sposób wykorzystywać utwór bez zgody autora © Fotograf Ślubny Daniel Tarka

Leave a comment