Zdjęcia biznesowe i budowanie własnej marki w biznesie. Poradnik na sesje biznesową.

Profesjonalną ofertę fotografii biznesu kieruję do wszystkich firm, w których to jak jest się postrzeganym, wizerunek i osobowość liderów oraz pracowników ma ogromny i ważny wpływ na pozycję firmy na rynku. Realizując portrety biznesowe, sesje wizerunkowe managerów i członków zarządu oraz zdjęcia korporacyjne tworzę obraz, który dzięki swojej unikalności oraz potężnemu przekazowi, już od samego początku daje moim klientom pewność i przewagę nad innymi w świecie biznesu.

„Pamietaj, że nigdy nie ma się drugiej okazji, żeby zrobić pierwsze wrażenie. Jest tylko ten pierwszy i jedyny raz.”

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że dobra marka to podstawa i fundament na osiągnięcie sukcesu. Dzisiejszy świat zbudowany jest z marek i koncernów, które świecą przykładem jak osiągnąć sukces i jak unikać porażek. Nie zbudujemy solidnej marki polegając tylko i wyłącznie na szczęściu i mizernych jego podstawach. Potrzebujemy pewności do tego co robimy i w czym jesteśmy dobrzy, dlatego powinniśmy być postrzegani jako godni zaufania, uczciwi, sympatyczni i kompetentni ludzie, z którymi można a wręcz należy współpracować.
Chyba wszyscy wiemy o tym, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Efekt pierwszego wrażenia trwa do trzech minut, dzieje się w tedy podświadoma ocena człowieka. Nic tutaj nie powinno być przypadkowe, wygląd a zarazem nasz wizerunek nie odbudujemy już tak łatwo jeśli nadszarpniemy go na samym początku. To właśnie błahe elementy naszego wizerunku zewnętrznego decydują o naszej przyszłości i relacjach z innymi jakie budujemy każdego dnia. Wygląd zawsze przemówi jako pierwszy a wizerunek to pewnego rodzaju nasza wizytówka. To emocje, skojarzenia i myśli które nasza osoba wywołuje u innych i to za nim zostaniemy jeszcze dobrze poznani. Pamiętajmy nie zepsujmy tego!

Warto przemyśleć i zastanowić się jaki obraz siebie chcemy przedstawić otaczającemu nas światu. Jak chcemy być odbierani przez innych, co chcemy w sobie zmienić i coś poprawić.

Sesja wizerunkowa i biznesowa w studio we Wrocławiu. Fotograf Ślubny. Dobry Fotograf Wrocław. Daniel Tarka

Nic nie jest takie, jak Ci się wydaje.

Czy wiesz, że ze słów czerpiemy tylko od pięciu do ośmiu procent wiedzy o drugim człowieku? Trzydzieści pięć procent wnioskujemy z tonu jego głosu, a najwięcej, bo ponad połowę informacji, przekazuje nam ciało rozmówcy?– czyli jego postawa, mimika oraz gesty. Język ciała, gestów i zachowań jest niezmiernie istotny i przydatny w biznesie (podczas negocjacji, narad), ale również na co dzień podczas indywidualnych rozmów. Dobrze jest kiedy jesteśmy świadomi swoich gestów, ponieważ nie rzadko oddziałują one na rozmówcę w stopniu większym, niż to, co do niego mówimy. Nie oszukujmy się, często to co mówimy pozostaje długo na drugim planie a w pierwszej kolejności liczy się tylko to jak wyglądamy kiedy to mówimy. Nie słuchamy tego co inni powiedzieli, tacy już po prostu jesteśmy, że najpierw oceniamy innych po widoku a później dopiero dochodzi głos i to co dana osoba mówi.

Aby być odbieranym jako osoba pewna siebie, godna zaufania należy trzymać głowę prosto i unikać poruszania się zbyt nerwowo. Mowa ciała stanowi zewnętrzne odzwierciedlenie naszego stanu emocjonalnego. Uśmiech to oznaka dla innych, że jesteśmy sympatyczni i również otwarci na innych, a mocny kontakt wzrokowy zapewnia innych o naszym zainteresowaniu jego osobą oraz dyskutowanym tematem. Milczenie, zmarszczone brwi, ciężkie wzdychanie, postawa zamknięta, zwężone źrenice czy bębnienie palcami po stole to konkretne przejawy stanów emocjonalnych, oczekiwań czy cech temperamentu oraz oznaka naszego zwątpienia w to co mówimy lub słyszymy. Przedstawiając nasze słowa mimiką oraz gestyką utwierdzamy przekonanie o wiarygodności naszych słów, prezentujemy nasze zaangażowanie i gotowość do działania. Unikanie wszelkiego rodzaju gestów i zachowań obnaża nasz brak zainteresowania.

Stanowczo zawsze zwracajmy uwagę na nasz język ciała, ponieważ istotnie ma to wielki wpływ na to jak ludzie nas postrzegają.

Pełnym zdaniem, proszę!

Po czym można rozpoznać kulturalnego człowieka? Większość z nas od razu powie, że po ubraniu. To jak mówimy, jak się wysławiamy jest niezwykle istotnym czynnikiem mającym wpływ na kreowanie własnego wizerunku. O naszej pewności siebie bardziej niż słowa świadczy to, co można wyczytać między wierszami. Być może żyjesz w przekonaniu, że twoja mowa nie stanowi problemu. Zazwyczaj korzystasz bowiem z e-maili, smsów lub nie masz potrzeby przemawiać dla szerszej publiczności. Jednak, żeby osiągnąć sukces zawodowy i społeczny musisz nauczyć się dobrze wysławiać. Jeżeli w trakcie swoich wypowiedzi co chwila wtrącamy „yyy” lub „no bo” to znak, że warto popracować nad swoim stylem mówienia. Poprawność wypowiadania świadczy i zdradza naszą kulturę osobistą albo jej brak, wykształcenie i inteligencje. Wiele elementów etykiety biznesu pochodzi wprost z etykiety towarzyskiej.

Stosowanie się do kodeksu zachowania, nie tylko ułatwia codzienną pracę, ale ma ścisłe przełożenie na karierę i zarobki. Właściwy styl i dobre maniery są czynnikiem wpływającym na karierę. Dykcja i poprawna artykulacja sprawia, że naszych wypowiedzi przyjemnie się słucha i łatwo nas zrozumieć. Intonacja, czyli operowanie melodyką głosu jest bardzo ważne, bowiem zdradza intencje mówiącego oraz wzmacnia treść przekazu. Dzięki odpowiedniej intonacji nasz rozmówca może się dowiedzieć jaki jest nasz stosunek do danego tematu oraz czy jesteśmy pewni tego o czym mówimy. No i to co bardzo ważne a w dzisiejszym świecie istotnie czasami lekceważone, pamiętajmy aby mówić pełnym zdaniem! Nie rzucajmy wycinkowych słów, starajmy się pamiętać że pełna wypowiedź może przedstawić nas w dobrym świetle przed naszym rozmówcą zamiast ośmieszyć i zostać nie zrozumianym.Sztuka mówienia pełnymi zdaniami nie odeszła jeszcze do lamusa. Już małe dzieci w szkole są uczone wypowiadania się pełnymi zdaniami. Silny głos sprawia, że jesteśmy słyszalni, dzięki czemu możemy utrzymać uwagę naszych słuchaczy. Tempo wypowiedzi powinno być umiarkowane i nie zbyt szybkie, bo ludzie mogą zacząć spostrzegać nas jako osobę nerwową i chaotyczną, a zbyt wolne jako osobę flegmatyczną i mało ciekawą. Pamiętajmy również aby dać się innym wypowiedzieć i nie wtrącać zbyt często się do tego co mówią. Unikajmy również w swoich wypowiedziach zwrotów, które nic konkretnego nie wnoszą do wypowiedzi, a w nadmiarze rozpraszają i mogą drażnić słuchacza.

Sesja biznesowo-wizerunkowa we Wrocławiu. Fotograf Ślubny. Dobry Fotograf Wrocław. Daniel Tarka

Styl to sposób na zamanifestowanie tego, kim jesteś, bez konieczności mówienia o tym.

Siedem sekund. Badania pokazują, że tyle mamy czasu, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Staranne ubranie świadczy o kulturze osobistej, szacunku dla innych oraz o tym, jak traktujemy swoją pracę. Wysiłek, jaki włożymy w skompletowanie odpowiedniego stroju znajdzie odzwierciedlenie w sile i spójności przekazu, na temat tego, kim jesteśmy, co mamy do zaoferowania, do czego dążymy. Przygotowana stylizacja powinna być swoistym dopełnieniem charakteru człowieka. Sposób naszego ubierania się, dbanie o siebie, fryzura, dodatki – to wszystko jest komunikatem, który wysyłamy światu. Komunikatem o tym, kim jesteśmy.

Każda sytuacja wymaga odmiennego stroju. Czy na ważne negocjacje w firmie pojawimy się w niedbałym i nieformalnym stroju? Jak wpłynie to na nasz image? W biznesie nie ma miejsca na niedociągnięcia, także jeśli chodzi o wygląd. Pracując zarówno w dużych, jak i mniejszych korporacjach, bez względu na zajmowane stanowisko, należy ubierać się w określony sposób. Odpowiedni ubiór jest nie tylko oznaką szacunku dla drugiej osoby – współpracownika, szefa czy klienta, ale również ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób jesteśmy odbierani przez innych. Dodatkowo nasz wygląd zewnętrzny, przekłada się na nasz sposób zachowania.

Jak często weryfikujemy jakość i ilość ubrań w naszej garderobie? Czy chodzimy w jednej koszuli dłużej niż jeden dzień? Jak można zaufać człowiekowi podczas negocjacji czy ważnych rozmów z partnerami firmy, z klientami jeśli na ważne spotkania pojawia się w zniszczonej i spranej koszuli?

To jak jesteśmy ubrani świadczy o naszym statusie społecznym i nie oszukujmy się mówiąc że nic się nam nie udaje, że w pracy nie osiągamy sukcesów, że świat stawia nam zbyt duże wymagania, kiedy to przez własną lekkomyślność, lekceważymy tak istotne podstawy dobrego wychowania, nie dbając o poczucie estetyki, stosunku do świata i wszystkiego co nas otacza.

Sesja wizerunkowa i biznesowa w studio we Wrocławiu. Fotograf Ślubny. Dobry Fotograf Wrocław. Daniel Tarka

Miła aparycja pobudza wzrok, kultura osobista wzbudza szacunek.

Czy dobrze traktujesz innych ludzi? Czy dbasz o to aby nie zrazić nikogo do siebie, niezależnie od tego na jakim stanowisku pracujesz oraz czy jesteś w pracy czy w domu?

Etykieta w biznesie jak i w życiu bardzo się liczy. Takt i dobre wychowanie są cenione przez naszych przełożonych i współpracowników. Dobre maniery, kindersztuba, ogłada, jakkolwiek byśmy je nazwali, zagadnienie jest bardzo poważne. Przecież od każdego z nas zawsze wymaga się odpowiedniego zachowania. W pracy jest to być może nawet bardziej znaczące. Nawet najmniejsze uchybienie może zepsuć Twój wizerunek w oczach innych. Dlatego istotne, abyś zwrócił uwagę na szczegóły. Bądź przygotowany do swojego wystąpienia. Nie wierć się na krześle, nie podnoś stóp do góry, nie podpieraj głowy rękami, nie garb się. Nie komentuj wystąpienia zanim nie zostanie otwarty blok dyskusyjny. Na czas spotkania zapomnij o istnieniu swojej komórki.

Można tak wymieniać w nieskończoność ale tak naprawdę wiemy kiedy robimy coś źle, tylko niestety zapominamy o tym, że świat biznesu nie wybaczy nam tego wszystkiego tak łatwo jak nam się wydaje. Niestety często dowiadujemy się o tym już w tedy kiedy jest już za późno.

Pamiętaj, nikt nie ceni i nie szanuje ludzi, którzy nie szanują innych.

Mix zdjęć biznesowych budowanie własnej marki w biznesie. Fotograf Ślubny. Dobry Fotograf Wrocław. Daniel Tarka

Aby odnieść sukces należy wyglądać tak, jakby już się go odniosło.

To jak postrzegani jesteśmy w Internecie może mieć wpływ na każdy aspekt naszego życia, biznesowego oraz prywatnego. Nie oszukujmy się, żyjemy w świecie internetu, gdzie jak już coś tam trafi to pozostaje na zawsze. Jeśli zależy nam na znalezieniu informacji o innych, to szukamy ich w serwisach społecznościowych, stronach naszych kontrahentów, klientów lub partnerów biznesowych.

W Internecie można zbudować taki swój obraz, jaki chcielibyśmy mieć. Nasze działania zależą od nas samych. Indywidualnie wybieramy miejsca w których się wypowiadamy, społeczności, w których uczestniczymy, i sami budujemy swoją sieć kontaktów. Możemy wykorzystać sieć do prezentowania swoich dokonań, informowania o ważnych wydarzeniach z życia i stworzenia swojej wizytówki, która będzie naszym narzędziem PR w cyberprzestrzeni.

Równocześnie należy sobie zadać pytanie czy na pewno nasz potencjalny klient powinien znaleźć nasze zdjęcie w niekompletnym stroju, zrobione na plaży w zeszłe wakacje?

Pamiętajmy o tym, że zawsze zależy nam na tym, aby prezentować się jak najlepiej, profesjonalnie. Niezwykle ważne jest to aby nasze fotografie dostępne w internecie przedstawiały osobę poważną oraz kompetentną. Aby budziły zaufanie i zachęcały do współpracy a nie na odwrót, pomagały budować nam nasza reputację.

To z jakiej strony pokażemy się w sieci może przesądzić o tym czy otrzymamy wymarzoną pracę oraz czy postrzegani będziemy jako osoba kompetentna i profesjonalna. Internet coraz bardziej doniośle bierze udział w naszym życiu zawodowym, publicznym i prywatnym. Warto zatem z rozwagą i świadomością kształtować swój wizerunek w sieci.

„We are what we repeatedly do. Excellence, therefore, is not an act, but a habit.”

Nikt nie obiecywał nam ze budowanie swojego wizerunku będzie pracą lekką i krótką, wręcz przeciwnie, nie będzie to łatwe zadanie, ale na pewno warte swojego wysiłku. Dzięki temu idziemy dalej w swojej drodze życiowej, poznajemy nowych ludzi, zjednujemy ich sobie, zyskujemy sympatię i szacunek i tym samym otwieramy sobie drogę do sukcesów zarówno w życiu osobistym jak i biznesowym.

Artykuł Profesjonalna Fotografia Biznesowa – budowanie własnej marki w biznesie, został przygotowany na specjalne życzenie klientów, stanowiąc swoistego rodzaju wskazówkę dla tych którzy nadal szukają swojego stylu i odpowiedniego narzędzia jakim jest własne fotograficzne portfolio aby wreszcie zacząć spełniać swoje marzenia.
www.danieltarka.com

Sesja wizerunkowa i biznesowa w studio we Wrocławiu. Fotograf Ślubny. Dobry Fotograf Wrocław. Daniel Tarka
*Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się zmieniać, kopiować i w jakikolwiek sposób wykorzystywać utwór bez zgody autora © Daniel Tarka Fotografia Ślubna Wrocław

Leave a comment